Úspora peněz na škole – Pár zajímavých tipů

Patříte do skupiny mladých studentů, kteří se vydávají vstříc novým životním zkušenostem na střední nebo ještě lépe na vysoké škole? Potom Vás jistě čekají nejrůznější brigády, v rámci nichž podepíšete pracovní smlouvy. Jenže, mnohdy peníze z brigád nebo příspěvky od rodičů jednoduše nevystačí na plnohodnotný studentský život. Jestliže s tím máte problémy, bude Vás určitě zajímat úspora peněz na škole. Možnosti, které Vám nyní přiblížíme.

  • Víte, jak šetřit na škole?
  • Upravte svůj životní styl.
  • Naučte se nakupovat efektivně.
  • Využívejte studentských slev.
  • Evidujte si příjmy a výdaje.

Jak probíhá úspora peněz na škole?

Studentský život je nákladný, o tom není žádných pochyb. Navíc, když patříte k lidem vyhledávajícím společnost ostatních. Pokud se však Vaším cílem stane úspora peněz na škole, musíte proto něco udělat a obětovat. Začít můžete tím, že se budete vyhýbat nekontrolovatelným párty, kde padne hodně peněz za alkohol.

Na vysoké škole lze ušetřit peníze díky nejrůznějším fintám. Musíte jen umět upravit dosavadní životní styl.

Gabriela P., Praha, studentka.

Začněte evidencí příjmů a výdajů

Úspora peněz začne s největší pravděpodobností tak, že si nejprve porovnáte pravidelné výdaje a příjmy. K tomu v ideálním případě využijte excelovou tabulku, která bude obsahovat několik zásadních položek. Inspiraci hledejte v tabulce níže.

PříjmyVýdaje
Příspěvky od rodičůJídlo
BrigádyDoprava
Prodeje věcíStudium
Ostatní příjmyZábava
Příjmy a výdaje, které byste si měli porovnat.

Mezi praktické tipy patří například pořizování větších balení, ať už jde o jídlo nebo cokoliv jiného, co Vám přijde vhod během studií. Zapomeňte na kávu z automatu a raději si pořiďte vlastní kávovar či konvici na překapávanou kávu. Podobných tipů pro Vás v následujících řádcích máme více než dost.

Mladí studenti jsou rádi, že při studiu něco ušetří.

Úspora peněz na škole – učebnice

Praktickým tipem je například tisk učebnic ve škole místo toho, abyste si je nakupovali. Když už si to situace opravdu žádá, zaměřte se na nákup opotřebovaných učebnic. V rámci kompletního studijního materiálu na střední nebo vysokou školu můžete ušetřit nemalé množství peněžních prostředků.

Ušetřit můžete také na jídle

Úspora peněz na škole se týká i stravování. Chcete-li ušetřit, pak si vozte zásoby jídla z domu, pokud jsou Vám poskytovány. Vlastní vaření na internátu na několik dní dopředu je určitě lepší nežli návštěvy fastfoodů a restaurací. Další rady vyčtete z otázek a odpovědí uvedených níže.

Kde mohu využít slevovou kartu ISIC?

Jde o studentskou kartu, s níž ušetříte například při návštěvě vybraných stravovacích zařízení. Úspora peněz na škole v tomto podání se týká i dopravy a mnohých dalších oblastí.

Je možné ušetřit na pití?

Určitě. V každém případě vypusťte náročné alkoholové dýchánky. Nejlevnější je každodenní pití čisté vody oproti předraženým limonádám a podobným nápojům. Ve výsledku je to také nejzdravější.

Mohu ušetřit z pozice premianta?

Ano, pokud máte dobré výsledky, pak neváhejte a zkuste si zažádat o stipendium. Prospěchové stipendium není v dnešní době ničím výjimečným.

Je lepší mít peníze v hotovosti nebo na účtu?

Při bezhotovostním utrácení člověk dost často ztrácí kontrolu nad svými výdaji. Pokud přesto chcete platit kartou, hlídejte si výdaje například prostřednictvím mobilního bankovnictví.

Co je to program Erasmus?

Jde o program Evropské unie zaměření na zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů, díky němuž můžete také ušetřit.

Úspora peněz na škole – ostatní tipy

Jestliže chcete svůj studentský život co možná nejvíce zlevnit, pak se zaměřte ještě na další oblast. A tou jsou slevy. Ať už si budete pořizovat cokoliv, využívejte k tomu slevy. Ty se vyplatí hledat prostřednictvím nejrůznějších srovnávacích portálů a speciálních aplikací. Úspora peněz na škole v jejich případě může představovat poměrně vysokou částku. Zároveň se pokuste nenakupovat impulsivně. Když budete mít od samotného počátku rozpočet pod kontrolou, vězte, že si školní léta užijete bez jakýchkoliv komplikací.