Bankovní účet mohou vlastnit i malé děti

Pro dospělého člověka je účet v bance naprostou samozřejmostí. Věděli jste ale o tom, že bankovní účet můžete založit také dítěti? Možná si říkáte, proč takovou věc dělat? V následujících řádcích Vás přesvědčíme o tom, že je to celkem dobrý nápad. Naučíte dítě zacházet s penězi, které bude mít zároveň uložené v bezpečí. Jeho součástí může být dokonce i spořicí účet.

  • Účty je možné zakládat už po narození dítěte.
  • V nabídce je mají téměř všechny banky na trhu.
  • Založení není administrativně náročné.
  • Děti mohou v určitém věku získat platební kartu.
  • Jejich vedení je povětšinou zdarma.

Proč zakládat bankovní účet pro dítě?

První důvod bude celkem zřejmý. Dětský účet je určitě bezpečnějším řešením nežli pokladnička. Zároveň je to určitá cesta, jak naučit děti šetřit a v pokročilejším věku i zacházet s penězi. Například při placení kartou. Tímto způsobem můžete dítěti spořit do let budoucích a jednoduše mu budete posílat kapesné na účet.

Bankovní účet pro děti je snadno ovladatelný z pozice rodiče. Ti k tomu mohou využít internetové nebo mobilní bankovnictví, takže mají výdaje svých ratolestí plně pod kontrolou.

Mirek S., Praha, bankovní úředník.

Základní charakteristika dětského účtu

Každá banka samozřejmě nabízí trochu odlišný bankovní účet pro děti. V mnohém se však jednotlivé produkty shodují a jsou si podobné. Několik číselných údajů můžete nalézt v tabulce uvedené níže. Jde o průměrné nebo orientační hodnoty.

PředmětHodnota
Poplatek za vedení dětského účtuZdarma
Úročení zůstatku0 % až 1 %
Minimální vklad0 Kč až 200 Kč
Vydání platební kartyOd 8 let věku dítěte
Jak vypadá běžný bankovní účet pro děti na českém trhu?

Bankovní účet pro děti je v dnešní době možné založit nejenom na pobočce konkrétní banky. Spousta z nich sází také na novodobou cestu v podobě internetu. Elektronicky ostatně můžete doložit i všechny potřebné dokumenty.

Na bankovní účet lze ukládat peníze stejně, jako když je vhazujete dětem do prasátka.

Bankovní účet a jeho založení

Když se rozhodnete pro založení dětského účtu, administračně půjde o trochu odlišný proces nežli u dospělého člověka. Vzhledem k tomu, že dítě ještě nemá občanský průkaz, budete muset předložit originální rodný list dítěte. Současně s ním také svůj občanský průkaz. Opatrovníci dokládají ještě rozhodnutí soudu o uložení opatrovnictví.

Dětský účet v otázkách a odpovědích

Spousta rodičů má jistě řadu otázek týkajících se bankovního účtu pro děti. V tomto případě Vám přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější. Možná i Vy v nich najdete to, co hledáte.

Jaké finanční operace lze provádět v rámci dětského účtu?

Takový bankovní účet se do jisté míry rovná tomu pro dospělé. To znamená bezhotovostní a hotovostní vklady, výběry z bankomatů a elektronické platební příkazy.

Mohou být na platební kartě nastaveny nějaké limity?

Ano, ty si jako rodiče zvolíte sami. Standardně jsou na poměrně nízké částky nastaveny i bankou.

Do jaké hodnoty jsou úročeny zůstatkové částky?

Vzhledem k charakteru účtu jde o nízké sumy. Když banka dětský účet úročí je to obvykle do 30 000 Kč až 50 000 Kč.

Jakým způsobem spravovat bankovní účet pro dítě?

Rodiče mohou využít vlastního internetového bankovnictví, s nímž si dětský účet propojí. Díky tomu mají kontrolu nad financemi svých ratolestí.

Jaké typy platebních karet jsou dětem vydávány?

Hodně záleží na konkrétní bankovní instituci, ale nejčastěji je to platební karta MasterCard. Ta s přihlédnutím k budoucímu majiteli může mít i dětský motiv.

Bankovní účet pro děti – co dalšího byste měli vědět?

Když budete vybírat bankovní účet pro dítě, využijte porovnání jednotlivých produktů na internetu. Zaměřte se na takové detaily, jakými jsou například bezplatné výběry z bankomatů, zřízení pasivního přístupu k účtu nebo možnost získat platební nálepku jako alternativu platební karty. Mnohé banky umožňují dětský účet v určitém věku proměnit na studentský či standardní bankovní účet, což může být také příjemné z pohledu administrativy a toho, že si celého procesu nemusíte v podstatě vůbec všímat. Dětský účet je praktickou cestou k finanční gramotnosti.