Zánět středního ucha je nejčastější dětskou nemocí

Děti se během svého mládí potýkají s nejrůznějšími nemocemi. Každé třetí dítě například prodělá šestou nemoc. Tím asi nejčastějším onemocněním je zánět středního ucha. Ve své podstatě ho prožil asi každý z nás. Nejde ovšem o nic, co by se mělo zanedbávat, protože z neléčeného zánětu středního ucha může dítě ohluchnout.

  • Jde o bolestivý typ onemocnění.
  • Existuje akutní zánět.
  • Dlouhodobě špatný může být chronický zánět.
  • Vše způsobuje virová infekce.
  • Aplikovány jsou různé druhy léčby.

Akutní zánět středního ucha

Akutní zánět je krátkodobější, však o to více bolestivější záležitostí. Ve většině případů vzniká v souvislosti s onemocněním horních cest dýchacích. Nejčastěji postihuje tento zánět malé děti. Projevuje se bodavou a nepříjemnou bolestí, kterou lze řešit prostřednictvím vhodně zvolených kapek nebo obklady.

Akutní zánět středního ucha se u dětí obvykle projevuje v leže. To znamená v nočních hodinách, kdy se infekce pomalu přesouvá do oblasti označované jako středouší.

Karel V., Plzeň, lékař.

Chronický zánět středního ucha

Opakem toho je chronický zánět, který je spíše dlouhodobějšího rázu. Na první pohled nezpůsobuje takovou bolest, ale sluchovody devastuje postupně. Není například spojován s horečkami, jako je tomu u zánětu akutního. Místo toho zapříčiňuje svědění v uchu. Děti pak mohou slyšet nepříjemné zvuky v podobě praskání a šumění.

Zánět středního ucha tohoto typu je mnohem více nebezpečnější než ten akutní, a proto ho není radno v žádném případě podceňovat. Na malých dětech byste měli vypozorovat, že mají nějaké problémy se sluchem nebo si na ucho často sahají. Když chronický zánět zanedbáte, může v tom nejhorším případě dojít k výrazné ztrátě sluchu a k ohluchnutí.

Děti už radují, protože je přešel nepříjemný zánět ucha.

Co dalšího způsobuje tyto záněty?

Onemocnění středního ucha pochopitelně nemusí být zapříčiněno jen infekcí horních cest dýchacích. Podobných faktorů a spouštěčů je daleko více. Patří mezi ně kupříkladu alergie, zvětšené nosní mandle nebo dokonce samotné poškození bubínku. I krvavá sraženina v této oblasti těla může způsobit tyto problémy.

Zánět středního ucha a nejčastější příznaky

O mnohých příznacích zánětu středního ucha většina rodičů jistě ví. Jsou tu ale takové, kterých si na první pohled nemusíte všimnout, a přitom už dochází k rozšiřování nežádoucí infekce. Může to být například nespavost, rýma, kašel, podrážděnost dětí nebo dokonce špatná rovnováha. Řešení takového zánětu má pak několik fází podle toho, o jak závažné onemocnění jde.

FázeHodnota
První fázeKapsy do nosu
Druhá fázeStudené obklady na ucho
Třetí fázeAntibiotika do uší
Čtvrtá fázePropíchnutí bubínku
Jakým způsobem léčit zánět středního ucha?

Ano, pokud dojde k zanedbání péče o zánět středního ucha, potom se zánětlivá tekutina nahromadí na nežádoucím místě a musí dojít k jejímu odsátí. Tento krok je proveden po propíchnutí bubínky. I když jde o poměrně nepříjemný zákrok, dětem se po něm okamžitě uleví od bolesti v oblasti ucha.

Důležité otázky a odpovědi

Se zánětem středního ucha samozřejmě souvisí i mnohé další informace, o kterých je dobré vědět. Například to, jaké kůstky se nachází ve středním uchu a podobně. Odpovědi můžete hledat v následujících otázkách.

Co je to Eustachova trubice?

Právě ta vede ze středního ucha a propojuje tento prostor s nosohltanem. Mimochodem, těmi třemi kůstkami ve středním uchu jsou třmínek, kladívko a kovadlinka.

Kdy se vyskytuje zánět středního ucha?

Často je to v zimním období. Infekce způsobující takový zánět se šíří hlavně v kolektivu malých dětí. Typicky jde o školky. Přispívají k tomu i změny teplot.

V jakém věku se může zánět vyskytnout?

Týká se to všech malých dětí. Obvykle se praví, že čím dříve přijde první zánět, tím častěji se bude opakovat v budoucnu.

Jaké další problémy vznikají ze zanedbané léčby?

Kromě ztráty sluchu se může objevit zánět mozkových blan nebo zánět kostí v oblasti ucha.

Existují nějaké prevence na zánět středního ucha?

Naučte své děti patřičnému smrkání. Při spánku by měly mít dostatečně pod hlavou. Mezi babské rady patří kloktání heřmánku.