Venkovní hry – Najděte inspiraci pro své děti

Nenechte své děti vysedávat hodiny u počítače a raději je vezměte ven. Přinášíme Vám pestrou inspiraci pro venkovní hry, které se netýkají pouze skákání panáka, jak by si mohl, kdo myslet. Představíme Vám řadu her na ven určených pro děti libovolného věku. Uvidíte, že je takovou zábavou mile překvapíte.

  • Házení žabek.
  • Na babu.
  • Na špačka.
  • Šipkovaná.
  • Chodí pešek okolo.

Házení žabek patří mezi hodně oblíbené

Pokud se s rodinou chystáte na výlet k vodě, máme pro Vás první tip. A tím bude házení žabek. Činnost spadající mezi oblíbené venkovní hry, o které se asi není třeba moc zdlouhavě rozepisovat. K zábavě Vám stačí kamen v podobě placáku. Vhodným švihem musíte udělat na hladině vody co nejvíce skoků neboli žabek. V tabulce níže Vám představíme několik světových rekordů.

JménoPočet skoků
Kurt Steiner88
Max Steiner65
Russel Byars51
Jerdone Coleman-McGhee38
Mistři v házení žabek, které jenom stěží překonáte.

Právě poslední jmenovaný z tabulky povznesl tuto zábavnou hru na vyšší úroveň, když založil Severoamerickou asociaci pro házení žabek. Ta má anglický název North American Stone Skipping Association. O této hře se psalo už ve starověkém Řecku. Byl to konkrétně Homér, který na takovou činnost ve svých dílech upozornil.

Venkovní hry – Na babu

Své malé děti určitě nadchnete, když s nimi budete chtít hrát na babu. Pro mnohé z nich to bude zábavnější nežli hry se švihadlem. Tato hra je zaměřena především na pohyb a mrštnost dětí. Baba se předává v okamžiku, kdy dítě dožene někoho dalšího a babu mu předá. V tomto duchu se hra odvíjí.

Venkovní hry tohoto typu mají spoustu odnoží. Hra Na babu je například spojena s domečkem, do kterého se mohou děti před babou schovat.

Jan S., Praha, učitel.
Při venkovních hrách jsou velice často využívány balóny.

Zábavná hra Na špačka

Při hledání dětských her můžete vsadit i na náročnější herní tituly, mezi které rozhodně patří hra Na špačka. Jde o slováckou hru mnohdy označovanou jako tlučení špačků. I ta spadá mezi venkovní hry s otevřenými pravidly. Tato zábava určitě předčí klasické kuličky nebo něco podobného.

Další venkovní hry

Venkovní hry doslova neznají mezí. Dokazuje to například hra s názvem Šipkovaná. Jestliže o ní nemáte hlubší povědomí, potom Vás s ní podrobněji seznámíme. V následujících otázkách a odpovědích Vám prozradíme vše podstatné.

Pro kolik dětí je špikovaná?

Hru hrají dvě skupiny. V každé skupině může být jednotlivec, ale také více dětí.

Jaký je princip této hry?

Jedna skupina se schová před druhou, která ji hledá. První skupina nechává té druhé šipky nakreslené na zemi, podle nichž se vydá druhá skupina.

Kde se tato hra může odehrávat?

V ideální případě na místech, kde lze zanechat šipky namalované na zemi. K tomu jsou často využívány omyvatelné křídy.

Je hledání první skupiny nějak komplikované?

Ano, nápaditosti se u této venkovní hry meze rozhodně nekladou. To znamená, že první skupina může vymýšlet nejrůznější úkoly, které je třeba splnit pro získání další indicie nebo objevení směru cesty.

Za jak dlouho vyráží druhá skupina za tou první?

To je hodně individuální a záleží to na domluvě, jak dlouhá bude trasa, kolik času je na hru, jestli budou na cestě překážky a podobně.

Venkovní hry, které neomrzí

Jestliže Vám nestačily výše uvedené venkovní hry, máme tu samozřejmě další, kam spadá například pétanque. Tuto pověstnou hru s koulemi zná bezpochyby každý. Pokud ovšem potřebujete hru pro úplně malé děti, musíte hledat někde jinde. Co takhle hra Chodí pešek okolo?

Děti si sednou do kruhu na zem a zavřou oči. Okolo nich chodí dítě odříkávající rozpočítávadlo. Když domluví, klepne na hlavu nebo záda někoho na zemi. Ten musí peška chytit dříve, než si sedne na jeho místo. Pokud se tak stane, stává se automaticky peškem on sám. V opačném případě se může opět usadit a celá říkánka probíhá znovu. Chodí pešek okolo patří mezi jednoduché venkovní hry, které jistě dokáží malé ratolesti zabavit na patřičně dlouhou dobu. Proto neváhejte a vyzkoušejte některé z výše uvedených her se svými dětmi.

Publikováno: 03. 05. 2021

Kategorie: hry

Autor: LudekZelinka

Tagy: chodí pešek okolo | házení žabek | hra | hry | na babu | na špačka | šipkovaná | špačkovaná | venkovní hra | venkovní hry