Únikové hry pro děti jsou novodobým fenoménem

Pro své děti můžete vymyslet bezpočet nejrůznějších her. Vedle těch venkovních se hodně oblíbené staly únikové hry pro děti. Jejich boom nastal v poslední letech. Primárně byly zábavou pro mladistvé a dospělé. Dnes už tvůrci této zábavy pomýšlí i na ty nejmenší, tedy na děti.

  • Fyzické a dobrodružné hry.
  • Děti se musí dostat z uzavřeného prostoru.
  • Obvykle je to tematicky zařízená místnost.
  • Odhalit musí únikovou cestu.
  • To si žádá rozluštění mnohých hádanek.

Česko je velmocí únikových her

Všichni si jistě vzpomínají na populární Pevnost Boyard, která byla vysílána od roku 1990. Tak přesně v podobném duchu jsou laděny únikové hry pro děti. V hlavním městě se jich nachází přes sto, z nichž malé procento je nabízeno i těm nejmenším. V jejich případě jde hlavně o pohádkovou nebo dětskou tematiku korespondující s věkem dítěte.

Dětské únikové hry pro děti jsou založeny nejenom na nápaditosti, kreativitě a zábavě. Velký důraz je kladen také na vysokou bezpečnost.

Tomáš L., Praha, specialista na únikové hry.

Jak vypadají únikové hry pro děti?

Když se rozhodnete vzít své malé ratolesti na únikové hry pro děti, měli byste alespoň částečně vědět, do čeho vlastně jdete. Ty základní věci Vám podrobněji přiblížíme v níže uvedené tabulce, kde najdete vše potřebné.

PředmětHodnota
Místo dějeUzavřené prostory
Délka hryPrůměrně 60 minut
Počet osob2 až 6 dětí
Věková skupinaOd malý dětí po mladistvé
Víte, jak vypadá taková dětská úniková hra?

Prostřednictvím vhodně zvolené únikové hry budou moci děti poznat zcela jiný svět. Kulisy a celý příběh vtáhnou do děje naprosto každé malé dítě, které bude s nadšením zdolávat jednotlivé překážky, luštit hádanky a snažit se dostat v požadovaném časovém limitu ven.

Při únikových hrát je třeba řešit nejrůznějších hádanky.

Kdy vznikly první únikové hry pro děti?

Pokud se zaměříme na historii únikových her, pak jedna z prvních vznikla v roce 2007 v Japonsku. Teprve o čtyři roky později došlo k rozšiřování do ostatních částí světa. V dnešní době je za největšího provozovatele únikových her považována celosvětová jednička The Escape Hunt.

Najděte odpovědi na všechny otázky

Pokud jde o únikové hry pro děti, každého rodiče jistě napadne spousta otázek týkajících se tohoto tématu. Jestliže se před touto zábavou s dětmi chcete dozvědět ještě něco navíc, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Co čeká na děti po vpuštění do uzamčené místnosti?

Je to především velice autentické prostředí korespondující s daným tématem.

Jaké typy hlavolamů je třeba rozluštit?

Jsou to primárně záludné rébusy, počítaní, nutnost zapojit fantazii, čtení, ale také hádanky pro náročné. Je toho více než dost. Děti si navíc ve skupinách mohou radit a spolupracovat.

Mohou být součástí únikové hry pro děti také rodiče?

Pokud se jedná o hry pro nejmenší, pak je to možné. Na takové děti nečekají náročné rébusy, ale spíše pohádkový interaktivní příběh.

S jakou tematikou se mohou děti setkat?

Vede především pohádková tematika, kde to může být například Zlobr a ostatní pohádkové postavy. Výjimkou není hra Jungle podle stejnojmenného filmového fantasy zpracování.

Co je cílem takové únikové hry?

Jak už název těchto her napovídá, je to snaha dostat se z uzavřeného prostoru ven. A to v časovém limitu jedné hodiny. U některých her to může být i více.

Jak je to s bezpečností?

Únikové hry jsou samozřejmě maximálně bezpečné. Prostor odpovídá všem požadavkům z pohledu hasičů a ostatních složek.

Únikové hry pro děti, ale i dospělé

Při návštěvě takového zařízení si na své pochopitelně přijdou nejenom děti. Většina únikových her je připravena také pro rodiče, respektive pro dospělé. I Vy tak můžete vsadit a originální příběh a časový limit, během něhož budete luštit podstatně složitější záhady nežli děti. Únikové hry se pochopitelně liší v závislosti na celkové obtížnosti. Setkat se lze se všemi typy techniky, od starých visacích zámků a klíčů, až po moderní čipy a technologie. Hodně záleží na tom, jaký typ únikové hry zvolíte. Vše obvykle dokonale zapadá do příběhu.