Snížení nákladů na domácnost od A až do Z

Je mezi námi spousta rodin, které trápí finanční problémy, o tom není žádných pochyb. Pokud neblahá peněžní situace sužuje také Vás, přinášíme Vám několik tipů na snížení nákladů na domácnost. Bude se jednat o rady a doporučení, díky nimž můžete ušetřit nemalé množství finančních prostředků.

  • Vytvořte si rodinný rozpočet.
  • Naučte se správně nakupovat.
  • Šetřete drahocennou elektřinu.
  • Zacházejte správně s teplem.
  • Ušetřit můžete i na vodě.

Rodinný rozpočet jako odrazový můstek

Začít byste měli tím, že si vytvoříte rodinný rozpočet. To znamená, že sepíše své příjmy a výdaje. Ideálně, když takovou věc budete dělat několik týdnů až měsíců, abyste zjistili, za co utrácíte nejvíce peněz a kde by šlo ušetřit. V rámci rodinného rozpočtu se můžete pustit do realizace dalších kroků přispívajících ke snížení nákladů na domácnost.

Snížení nákladů na domácnost se může týkat různých oblastí. Jednou z nich je například doprava, kdy vedle automobilu začnete jezdit veřejnou dopravou.

Milan S., Plzeň, finanční poradce.

Snížení nákladů na domácnost začíná u dodavatelů energií

Na počátku všeho si zjistěte, jestli využíváte služeb ekonomicky dostupného dodavatele plynu a elektřiny. V tomto případě můžete využít srovnání prostřednictvím speciálních porovnávacích serverů na internetu. Ušetřit pochopitelně můžete i samotným využíváním těchto komodit.

Například pro úsporu vody přijdou vhod pákové baterie. Když vyměníte koupání za sprchování, budete schopni ušetřit až padesát procent vody. S tím souvisí také to, abyste využívali maximální potenciál pračky. To znamená, neperte naprázdno a pračku vždy naplňte prádlem. A podobných tipů Vám v následujících řádcích přineseme více než dost.

Například při pravidelné hygieně můžete poměrně dost ušetřit.

Ušetřete na elektřině

Ušetřit samozřejmě můžete i na elektřině. Snížení nákladů na domácnost zahájíte například výměnou starých žárovek za úsporné LED žárovky. Zhasínejte v místnostech, ve kterých se aktuálně nenacházíte. Když si vaříte vodu v rychlovarné konvici, natočte do ní jen tolik vody, kolik potřebujete. I když to nemusí být mnoho, ušetřit lze také díky nepoužívání stand-by režimu. Tedy úplným vypnutím spotřebiče.

Snížení nákladů na domácnost v číslech

Je pravdou, že energie představují v rámci rozpočtu poměrně vysokou položku, proto byste výše uvedené rady rozhodně neměli podceňovat. Z níže uvedené tabulky můžete vidět, jak si na tom stojí Česká republika v porovnání s ostatními státy.

StátNáklady na energie
Česká republika22 %
Maďarsko18 %
Polsko26 %
Slovensko25 %
Jak je s náklady na energie v ostatních zemích?

Snížení nákladů na domácnost můžete realizovat při samotném vybavování domácnosti. To znamená, že nebudete nakupovat nový nábytek, ale vsadíte na ten použitý. Popřípadě dáte přednost levnému nábytku z velkých obchodních domů. Když Vaše děti začnou chodit na vysokou školu a najdou si brigádu, ušetříte na školném. I to je jeden z dalších modelů úspor.

Snížení nákladů na domácnost – otázky a odpovědi

Nakonec Vám přinášíme ještě několik doplňujících informací formou otázek a odpovědí. V nich se dozvíte další informace o tom, jak ušetřit a snížit náklady za domácnost. Tyto rady se týkají v podstatě všech odvětví.

Jak ušetřit na jídle?

Nakupovat můžete například věci, které jsou aktuálně v akci a potřebujete je. Dělejte si důkladný seznam, díky němuž nebudete pořizovat zbytečnosti navíc. Mnohdy se vyplatí investovat do větších množstevních balení.

Lze ušetřit při každodenních obědech?

Určitě. Místo navštěvování restauračních zařízení si navařte více jídla na několik dní dopředu.

Jak šetřit peníze na oblečení?

Jednoduše zapomeňte na předražené značkové oděvy a najděte si levnější produkty. Takové, které nabízí lákavé spojení mezi kvalitou a pořizovací cenou.

Jak moc ovlivní náklady na domácnost spotřebiče s energetickým štítkem A, A+, A++ a podobně?

Možná byste se divili, ale ve značné míře. S podobnými parametry vybírejte především spotřebiče typu myčka nádobí, pračka, sušička, televize, chladnička a podobně.

Jsou lepší jednorázové nebo opakovaně použitelné věci?

Pokud Vám jde o snížení nákladů na domácnost, pak volte opakovaně použitelné věci.