Sluneční paprsky jsou pro dítě nebezpečné

Opalování na sluníčku miluje určitě každý z nás. Když ovšem vypustíte své děti na slunko, měli byste být podstatně obezřetnější. Sluneční paprsky jsou pro jejich jemnou kůži daleko větším nebezpečím nežli pro dospělého člověka. Pokud toto riziko podceníte, můžete dítěti způsobit problémy do budoucnosti. Proto je třeba dbát patřičných doporučení, včetně správného pitného režimu.

  • Děti mají sníženou přirozenou ochranu proti sluníčku.
  • Rizikový je věk do tří let.
  • Hrozí pozdější výskyt rakoviny kůže.
  • Je nutné používat správné opalovací krémy.
  • Chránit byste měli dětem i jejich oči.

Sluneční paprsky a batolata

Nejrizikovější skupinou dětí jsou bezpochyby novorozenci a batolata. Jejich pokožka patří k těm nejcitlivějším. S nimi byste na přímé slunce neměli vyrážet. A pokud ano, tak s dostatečným stíněním těla. U takto malých dětí totiž hrozí přehřátí organismu. Děti totiž nemají takový potní systém jako dospělí lidé.

Sluneční paprsky nejčastěji ohrožují děti mezi 11. a 15. hodinou, kdy byste měli jejich pokožku chránit asi nejvíce.

Hanka S., Praha, lékařka.

Základní informace, ze kterých vycházejte

S ochranou dětí před slunečním zářením samozřejmě souvisí řada nejrůznějších věcí. Ještě, než Vám je podrobněji představíme, zaměříme se na pár číselných údajů. Právě ty se váží k tématu dětí a slunečních paprsků.

PředmětHodnota
Riziková skupina dětíDo tří let
Nejnebezpečnější slunce11. až 15. hodina
Vhodný ochranný faktor pro děti50 a 50+
Odolnost dětské pokožky před sluncem5 minut
Odolnost dospělého člověka před sluncem35 minut
Informace spojené se sluníčkem a malými dětmi.

I když v jsme v tabulce uvedli, že nejrizikovější sluneční paprsky jsou mezi 11. a 15. hodinou, tak to samozřejmě neznamená, že děti v tuto dobu nepustíte ven. Jen musíte udělat maximum pro jejich ochranu před slunečním zářením.

Jasné sluníčko není nejlepší volbou pro dětskou pokožku.

Základem jsou opalovací krémy

Děti musíte na slunci pravidelně mazat. Vhodnější jsou v tomto směru krémy nežli mléka. Ochranný faktor musí být 50 nebo 50+. Jedině ten tlumí sluneční paprsky dopadající na citlivou dětskou pokožku. Při výběru krémů si pohlídejte, aby neobsahovaly parfémované látky, parabeny a konzervanty. Nic z toho není prospěšné pro dětské tělo.

Sluneční paprsky a několik souvisejících otázek

Když budete s dítětem venku a budou silné sluneční paprsky, pak kombinujte opalovací krémy a řadou ostatních praktických pomůcek. Může to být například vhodný oblek, pokrývka hlavy, ale také slunečník, pod nímž si mohou děti hrát. Další důležité informace najdete v otázkách a odpovědích prezentovaných níže.

Jak často mazat dítě opalovacím krémem?

Sluneční paprsky jsou často silné a všudypřítomné. Proto můžete mazat dítě klidně každé dvě hodiny. Pokud se při venkovní zábavě i koupe, zkraťte dobu mazání na jednu hodinu.

Za jak dlouho po namazání může dítě na sluníčko?

Snažte se namazat dítě alespoň třicet minut před tím, než se bude vystavovat slunečním paprskům.

Je potřeba mazat pokožku i když je sluníčko schované za mraky?

Ano, sluneční paprsky z velké míry prostupují také mraky a mohou negativně působit na pokožku dítěte. To samé platí při hrátkách ve stínu.

Co použít na spáleniny od slunce?

V ideálním případě vsaďte na krémy k tomu určené. Příjemný a chladivý účinek má i dětský jogurt.

Lze dítě chránit ještě více než pouze opalovacím krémem?

Pro malé děti jsou vyráběny speciální obleky s ultrafialovým ochranným filtrem. Jde o rychleschnoucí oblečení, které zároveň chrání před UV zářením.

Sluneční paprsky mohou poškodit zrak

V rámci komplexnosti zmíněných informací bychom neměli zapomenout ještě na jednu věc. Kromě pokožky mají děti citlivý také zrak, a to zhruba do deseti let věku. Dlouhodobé působení slunce na oči bez patřičné ochrany může způsobit zhoršení zraku v budoucnu, včetně nejrůznějších očních problémů. Proto dětem pořiďte kvalitní sluneční brýle s ochranným UV filtrem. I při jejich nošení myslete na to, že sluníčko proniká přes zataženou oblohu.