Skákej a bav se! Plošinovky, které tě dostanou

Plošinovky

Co to jsou plošinovky?

Plošinovky, někdy nazývané také jump 'n' run hry, jsou žánrem videoher, který nás baví už desítky let. Charakteristickým rysem plošinovek je pohyb postavy po úrovních plných plošin, propastí a překážek. Hráč musí prokázat přesné ovládání postavy, aby přeskakoval propasti, vyhýbal se nepřátelům a sbíral předměty. Často se setkáváme s prvky akrobacie, jako je dvojitý skok, běh po zdi nebo houpání se na lanech.

Plošinovky se vyznačují rozmanitostí. Od jednoduchých 2D her s pixelovou grafikou až po komplexní 3D světy s propracovaným příběhem a RPG prvky. Mezi legendy žánru patří hry jako Super Mario Bros., Donkey Kong, Sonic the Hedgehog, Metroid, Castlevania a Rayman. Tyto hry definovaly žánr a inspirovaly nespočet dalších titulů.

Dnes jsou plošinovky stále populární a těší se inovacím. Moderní hry často kombinují prvky plošinovek s jinými žánry, jako jsou adventury, RPG nebo logické hry. Díky pokroku v grafice a herních enginech nabízejí plošinovky úchvatné vizuální zážitky a komplexní herní mechaniky.

Historie žánru plošinovek

Plošinovky, hry, kde postavy skáčou mezi plošinami a překonávají překážky, mají kořeny hluboko v historii videoher. První náznaky žánru můžeme najít už v 70. letech v arkádových hrách jako Space Panic a Donkey Kong. Tyto hry, ač primitivní v grafice, položily základy pro to, co dnes známe jako plošinovky.

Zlatý věk plošinovek nastal v 80. letech s příchodem konzolí jako NES a Master System. Hry jako Super Mario Bros., Metroid a Castlevania definovaly žánr a představily herní mechaniky, které se staly standardem. Skákání, uhýbání se nepřátelům a sbírání předmětů – to vše se stalo synonymem pro plošinovky.

V 90. letech se plošinovky dále rozvíjely s příchodem 16bitových konzolí a CD-ROMů. Hry jako Sonic the Hedgehog, Donkey Kong Country a Rayman posunuly hranice grafiky a zvuku a představily nové herní mechaniky, jako je běhání vysokou rychlostí a používání speciálních schopností.

S příchodem 3D grafiky se plošinovky musely adaptovat. Hry jako Super Mario 64 a Crash Bandicoot ukázaly, že plošinovky můžou fungovat i ve třech dimenzích a staly se vzorem pro další generace her.

Dnes jsou plošinovky stále populárním žánrem a nacházejí si nové fanoušky na moderních konzolích i mobilních zařízeních. Hry jako Celeste, Hollow Knight a Ori and the Blind Forest dokazují, že plošinovky mají stále co nabídnout a že tento žánr má před sebou světlou budoucnost.

Základní mechaniky plošinovek

Plošinovky, ať už mluvíme o skákání Maria po houbách nebo o dobrodružstvích Raymana, staví na jednoduchém, ale zábavném principu – pohybu postavy v herním světě tvořeném plošinami. Základní mechaniky, které definují tento žánr, jsou skákání a pohyb. Skákání umožňuje hráči překonávat překážky, dosahovat plošiny a vybavit se nepřátelům. Pohyb, ať už do stran, nahoru či dolů, je klíčový pro prozkoumávání úrovní, sbírání předmětů a vyhýbání se nástrahám.

Důležitou roli hraje také design úrovní. Dobře navržená úroveň hráče motivuje k prozkoumávání, nabízí mu výzvy a odměňuje ho za jeho dovednosti. Typické prvky plošinovek zahrnují pohyblivé plošiny, smrtelné pasti, skryté bonusy a nepřátele s různorodým chováním.

V průběhu let se mechaniky plošinovek vyvíjely a obohacovaly o nové prvky. Moderní hry s plošinami často zahrnují komplexní bojové systémy, prvky RPG her, hádanky a fyzikální hlavolamy. I přes tyto inovace zůstávají základní principy skákání, pohybu a chytrého level designu stále jádrem tohoto žánru, který si i po desetiletích uchovává svou popularitu.

Typy plošinovek

Plošinovky, žánr starý jako herní průmysl sám, se dělí do mnoha kategorií. Každá z nich nabízí unikátní herní mechaniky a výzvy. Mezi nejznámější typy patří 2D a 3D plošinovky. Zatímco 2D plošinovky, jako je legendární Super Mario Bros., se odehrávají v rovině a kladou důraz na přesné skoky a načasování, 3D plošinovky, například Super Mario 64, přinášejí volnost pohybu v trojrozměrném prostoru a komplexnější level design.

Dále můžeme narazit na různé subžánry, jako jsou run and gun plošinovky, které kombinují skákání se střílením, metroidvánie s důrazem na průzkum a odemykání nových schopností, nebo puzzle plošinovky, kde je nutné k překonání překážek zapojit logické myšlení. Oblíbené jsou také plošinovky s RPG prvky, které umožňují vylepšovat postavu a odemykat nové dovednosti.

Výběr je široký a každý si najde tu svou oblíbenou plošinovku. Ať už preferujete klasické 2D skákání, komplexní 3D světy, nebo adrenalinovou akci, plošinovky vám zaručeně poskytnou hodiny zábavy.

Významné plošinovky historie

Plošinovky, hry, kde skáčeme, běháme a uhýbáme se nástrahám na rozličných platformách, patří mezi nejstarší a nejpopulárnější herní žánry. Jejich historie sahá až do 80. let a za tu dobu nám přinesla nespočet legendárních titulů, které formovaly herní průmysl a ovlivnily generace hráčů. Mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu Donkey Kong z roku 1981, který představil světu Maria, ikonu videoher. Donkey Kong byl průkopníkem v mnoha ohledech – od skrolování obrazovky po rozdělení hry na úrovně. Dalším milníkem se stal v roce 1985 Super Mario Bros. pro NES, který definoval žánr plošinovek na dlouhá léta dopředu. Jeho intuitivní ovládání, chytlavý soundtrack a ikonické postavy z něj udělaly celosvětový fenomén. V 90. letech se plošinovky dočkaly dalšího rozkvětu díky 16bitovým konzolím. Tituly jako Sonic the Hedgehog, s jeho rychlou hratelností, a Donkey Kong Country, s revoluční grafikou, posunuly hranice žánru a ukázaly jeho potenciál. Ačkoliv se herní trendy neustále mění, plošinovky si stále drží své místo na slunci. Moderní hry jako Super Meat Boy, Celeste nebo Hollow Knight dokazují, že i dnes dokáží plošinovky nabídnout svěží a inovativní herní zážitky.

Plošinovky v moderní době

Plošinovky, žánr, který nás provází už od 80. let, se i v moderní době těší velké oblibě. Ačkoliv se princip hry s plošinami zdá být jednoduchý – skákat, uhýbat se překážkám a sbírat předměty – moderní plošinovky přinášejí do žánru svěží vítr v podobě inovativních mechanik, poutavých příběhů a dechberoucí grafiky.

Dnešní plošinovky se nebojí experimentovat s fyzikou, gravitací a prostorem, čímž hráčům nabízejí komplexnější a náročnější herní zážitky. Příkladem budiž hry jako Celeste, která si získala srdce hráčů svou náročností a dojemným příběhem o překonávání sama sebe, nebo Inside, která sází na temnou atmosféru a originální hádanky.

Moderní plošinovky také těží z pokroku v oblasti grafiky a zvuku. Díky tomu se hry jako Ori and the Blind Forest nebo Rayman Legends pyšní nádhernou kreslenou grafikou a orchestrální hudbou, která hráče vtáhne do děje a umocní jejich herní zážitek.

Plošinovky se staly nedílnou součástí herního světa a v moderní době procházejí renesancí. Díky své přístupnosti, kreativitě a inovativnosti si tento žánr získává stále nové generace hráčů a slibuje nám i do budoucna mnoho hodin zábavy.

Budoucnost plošinovek

Plošinovky, žánr starý jako videohry samy, se neustále vyvíjí a jeho budoucnost je plná vzrušujících možností. S příchodem nových technologií a herních mechanik se otevírají dveře inovacím, které posouvají hranice žánru. Virtuální realita slibuje dosud nepoznanou úroveň ponoření do plošinových světů, kdy se hráči budou moci pohybovat a interagovat s prostředím způsobem, o kterém se jim dříve ani nesnilo. Představte si, že skáčete mezi plošinami vznášejícími se nad propastí a vítr vám šlehá do tváře.

Rozšířená realita zase nabízí propojení herního světa s realitou, kdy se plošiny mohou objevovat přímo ve vašem obývacím pokoji. To otevírá dveře novým typům hratelnosti a sociální interakci, kdy se do hry mohou zapojit i lidé ve vašem okolí. Samozřejmostí je neustálý vývoj grafiky a fyziky, díky nimž jsou hry s plošinami vizuálně ohromující a pohyb postav je plynulejší a realističtější.

Nezapomínejme ani na nezávislé vývojáře, kteří přicházejí s originálními koncepty a nápady, jež posouvají hranice žánru. Budoucnost plošinovek je světlá a plná potenciálu. S novými technologiemi a kreativitou vývojářů se můžeme těšit na hry, které nás vtáhnou do úžasných světů a nabídnou nám nezapomenutelné herní zážitky.

Tipy pro hraní plošinovek

Plošinovky, ať už se jedná o klasické 2D skákačky nebo moderní 3D adventury, vyžadují specifické dovednosti a postupy. Zvládnutí základů vám pomůže překonat i ty nejnáročnější úrovně.

Začněte s osvojením si ovládání postavy. Naučte se přesně skákat, uhýbat se překážkám a efektivně používat dostupné útoky. Trénujte načasování skoků a pohyb v momentě dopadu. V mnoha plošinovkách je klíčové i zvládnutí dvojitých skoků nebo skoků ze zdi.

Nepodceňujte sbírání bonusů a power-upů. Posilují vaše schopnosti, doplňují zdraví nebo vám odemykají nové cesty a možnosti. Prozkoumávejte úrovně a hledejte skryté oblasti. Často v nich najdete cenné odměny.

Všímejte si prostředí a nepřátel. Plošinovky často obsahují pohyblivé plošiny, pasti a nepřátele s předstanovenými trasami. Naučte se je předvídat a využít ve svůj prospěch. Nebojte se experimentovat a hledat alternativní cesty.

Pokud se zaseknete, nezoufejte. Vraťte se k předchozím úrovním a procvičte si své dovednosti. Sledujte gameplaye zkušenějších hráčů a inspirujte se jejich taktikami. Pamatujte, že trpělivost a vytrvalost jsou klíčem k úspěchu v každé plošinovce.

Doporučené plošinovky pro začátečníky

Pro nováčky v žánru plošinovek může být obtížné se zorientovat v záplavě dostupných titulů. Naštěstí existuje spousta her, které jsou ideální pro začátečníky a pomohou jim osvojit si základní principy skákání, běhání a řešení hádanek.

Mezi klasiky, které prověřily čas, patří série Super Mario. Hry jako Super Mario Bros. nebo Super Mario World nabízí intuitivní ovládání, roztomilý design a postupně se zvyšující obtížnost. Pro milovníky adventur je skvělou volbou série Rayman. Rayman Legends s jeho nádhernou grafikou, chytlavou hudbou a kooperativním režimem si užijí hráči všech věkových kategorií.

Pokud hledáte něco modernějšího, vyzkoušejte Celeste. Tato nezávislá hra kombinuje náročnou hratelnost s dojemným příběhem a možnostmi zpřístupnění pro hráče s různými schopnostmi. Pro fanoušky plošinovek s důrazem na příběh je tu pak série Ori. Ori and the Blind Forest a Ori and the Will of the Wisps uchvátí dechberoucí grafikou, emotivní hudbou a poutavým příběhem o přátelství a obětování.

Nebojte se experimentovat a zkoušet různé hry, dokud nenajdete tu pravou pro vás. S trochou trpělivosti a cviku brzy zvládnete i ty nejsložitější plošinovky.

Plošinovky pro pokročilé hráče

Pro ostřílené veterány, kteří už v plošinovkách snědli všechnu sůl, je tu ale stále co objevovat. Extrémní obtížnost je jen špičkou ledovce. Hry jako Celeste nebo Super Meat Boy prověří vaše reflexy i trpělivost na maximum. Každý pixel se počítá a sebemenší chyba znamená pád do propasti. Ale nenechte se odradit, pocit zadostiučinění po překonání zdánlivě nepřekonatelné překážky je k nezaplacení.

Pro ty, kteří hledají spíše komplexní hratelnost, se nabízí metroidvanie. Tituly jako Hollow Knight nebo Axiom Verge vás zavedou do spletitých světů plných tajemství a skrytých chodeb. Postupně odemykáte nové schopnosti, které vám otevírají cestu do dříve nepřístupných oblastí. Metroidvanie hry kladou důraz na průzkum, backtracking a souboje s epickými bossy.

A pokud toužíte po netradičním zážitku, zkuste indie scénu. Tam najdete plošinovky s originálními herními mechanikami, neotřelým příběhem nebo netradičním grafickým zpracováním. Limitující je pouze fantazie vývojářů. Ať už hledáte jakoukoliv výzvu, svět plošinovek vám má stále co nabídnout.

Plošinovky na různé platformy

Plošinovky, ty hry, kde skáčeme z plošiny na plošinu, uhýbáme se nepřátelům a sbíráme předměty, mají v herním světě nezastupitelné místo. Ať už dáváte přednost retro zážitkům nebo moderním kouskům, plošinovky si vás získají svou chytlavostí a rozmanitostí. Na počítačích si můžete zahrát klasiky jako Super Mario Bros., Sonic the Hedgehog nebo Donkey Kong Country. Tyto hry definovaly žánr a dodnes baví miliony hráčů po celém světě. Pokud hledáte něco modernějšího, sáhněte po titulech jako Celeste, Hollow Knight nebo Ori and the Blind Forest. Tyto hry nabízejí kromě precizního ovládání a náročných levelů také silný příběh a dechberoucí audiovizuální zpracování.

Mobilní telefony a tablety se staly domovem pro nespočet plošinovek, které si můžete užít na cestách. Mezi nejoblíbenější patří Rayman Legends, Leo's Fortune nebo Oddmar. Tyto hry dokazují, že i na dotykových obrazovkách lze vytvořit zábavné a návykové plošinovky. Herní konzole samozřejmě nemohou zůstat pozadu. Na PlayStation, Xboxu i Nintendu Switch najdete nepřeberné množství plošinovek. Od exkluzivních titulů jako Super Mario Odyssey, Ratchet & Clank: Rift Apart nebo Metroid Dread až po multiplatformní hity jako Cuphead, It Takes Two nebo Unravel Two. Ať už preferujete jakoukoliv platformu, plošinovky vám zaručeně poskytnou hodiny zábavy a adrenalinu.

Komunita fanoušků plošinovek

Plošinovky, hry s plošinami, skákačky. Ať už jim říkáte jakkoli, jedno je jisté – jejich komunita fanoušků je silná a oddaná. Od klasických titulů jako Super Mario Bros. a Donkey Kong Country až po moderní hity jako Celeste a Hollow Knight, plošinovky si drží své místo v srdcích hráčů už desítky let.

Co je ale na tomto žánru tak lákavé? Pro mnohé je to jednoduchost a intuitivnost hratelnosti. Naučit se ovládat postavu skáčkoucí po plošinách je snadné, ale zvládnout to na mistrovské úrovni vyžaduje trpělivost, zručnost a cit pro timing. Právě tato výzva je to, co žene fanoušky plošinovek kupředu a nutí je překonávat sami sebe.

Kromě hratelnosti si komunita fanoušků cení i kreativity a rozmanitosti, kterou plošinovky nabízejí. Od roztomilých a barevných světů až po temné a atmosférické lokace, od jednoduchých skákaček až po komplexní adventury s propracovaným příběhem, plošinovky se nebojí experimentovat a oslovovat širokou škálu hráčů.

Ať už jste ostříleným veteránem, nebo nováčkem v žánru, komunita fanoušků plošinovek vás ráda přivítá. Na internetu najdete nespočet diskuzních fór, skupin na sociálních sítích a streamů, kde se můžete podělit o své herní zážitky, tipy a triky s ostatními nadšenci.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: hry

Autor: LudekZelinka

Tagy: plošinovky | hry s plošinami