Pupínky kolem úst u dětí: Co je příčinou a jak je léčit?

Pupínky Kolem Úst U Dětí

Slintavka a afty: Velmi nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje bolestivými puchýřky v ústech a také pupínky kolem úst.

Slintavka a afty, někdy nesprávně nazývaná také jako sedmá nemoc, je běžné, ale vysoce nakažlivé virové onemocnění. Postihuje především malé děti do 10 let. Onemocnění se projevuje horečkou, bolestí v krku a charakteristickými bolestivými puchýřky v ústech a také pupínky kolem úst, na dlaních a chodidlech. Tyto puchýřky se během pár dní zhojí a nezanechávají jizvy. Slintavka a afty je velmi nakažlivá a šíří se vzduchem, slinami nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Neexistuje žádná specifická léčba, ale existují způsoby, jak zmírnit příznaky, jako je užívání volně prodejných léků proti bolesti a horečce, studené nápoje a měkká strava. Důležitý je také dostatek tekutin a odpočinku.

Impetigo: Bakteriální infekce kůže, která se projevuje červenými pupínky, které praskají a tvoří žluté krusty.

Impetigo, někdy nazývané také jako „medné krusty“, je běžná a vysoce nakažlivá bakteriální infekce kůže. Nejčastěji postihuje kojence a děti, ale může se objevit u lidí jakéhokoli věku. Impetigo se projevuje červenými pupínky, které se rychle mění v puchýřky. Tyto puchýřky praskají a uvolňují tekutinu, která na kůži zasychá a vytváří nažloutlé krusty. Krusty obvykle nejsou bolestivé, ale mohou svědit. Impetigo se nejčastěji objevuje na obličeji, zejména kolem nosu a úst, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Kontaktní dermatitida: Zánětlivá reakce kůže na dráždivou látku, jako je například kosmetika, jídlo nebo sliny.

Kontaktní dermatitida je nepříjemný zánět kůže, který vzniká jako reakce na kontakt s určitou dráždivou látkou. Na vině můžou být různé chemikálie v kosmetice, kovy v bižuterii, ale i některé potraviny nebo dokonce sliny. Projevy kontaktní dermatitidy jsou typicky svědění, zarudnutí, pálení a suchá, šupinatá kůže v místě kontaktu s dráždivou látkou. Dobrou zprávou je, že kontaktní dermatitida není nakažlivá.

Periorální dermatitida: Chronické kožní onemocnění, které se projevuje červenými pupínky a šupinatou kůží kolem úst.

Periorální dermatitida, někdy nazývaná také jako dermatitida stewardes, je zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje oblast kolem úst. Projevuje se zarudnutím, drobnými pupínky a šupinatěním kůže, a to především v oblasti brady, nosoretních rýh a na tvářích. Přesná příčina vzniku periorální dermatitidy není zcela objasněna, ale předpokládá se, že svou roli hraje kombinace faktorů, jako je genetická predispozice, hormonální změny, stres, používání nevhodných kosmetických přípravků a dlouhodobé užívání kortikosteroidů.

Udržujte postiženou oblast čistou a suchou.

Postižené místo udržujte v čistotě a suchu. Pravidelně ho omývejte teplou vodou a jemným mýdlem. Nepoužívejte agresivní mýdla, alkohol nebo peroxid vodíku, protože by mohly podráždit pokožku a zpomalit hojení. Po umytí postižené místo jemně osušte čistým ručníkem. Nepoužívejte hrubé ručníky ani si postižené místo nedrhněte, mohlo by dojít k jeho podráždění. Pokud je to nutné, postižené místo překryjte sterilním obvazem, abyste zabránili infekci. Obvaz vyměňujte denně nebo podle potřeby, například pokud se namočí nebo zašpiní.

Nedotýkejte se pupínků.

Může to být lákavé, ale od mačkání pupínků ruce pryč! Pupínky jsou zanícené póry, a když se jich dotýkáte, můžete zanést bakterie a nečistoty, což zhorší zánět a prodlouží hojení. Navíc riskujete zjizvení. Místo mačkání pupínků se zaměřte na jemné čištění pleti dvakrát denně a používání produktů určených pro aknózní pleť. Pokud vás pupínky trápí, poraďte se s dermatologem.

Nepoužívejte agresivní mýdla ani kosmetiku.

Agresivní mýdla a kosmetika narušují přirozený ochranný film pokožky, což ji činí suchou, citlivou a náchylnou k podráždění. Vyhněte se produktům s obsahem sulfátů, alkoholu a parfemace, které pokožku vysušují a dráždí. Místo toho volte jemná, hydratační mýdla a kosmetiku s přírodními oleji a rostlinnými extrakty, které pokožku šetrně čistí a zároveň ji vyživují. Pamatujte, že zdravá pokožka je hydratovaná pokožka, proto nezapomínejte na pravidelné používání hydratačního krému.

Dítě by nemělo sdílet ručníky ani jiné osobní věci.

Dítě by se mělo už odmala učit hygienickým návykům, mezi které patří i nesdílení osobních věcí. Patří sem samozřejmě i ručníky, ale také hřebeny, kartáčky na zuby, žínky a další. Důvodem je prevence šíření bakterií a virů, které mohou způsobovat různé infekce, jako jsou například kožní plísně, záněty spojivek nebo bradavice. Vysvětlete dítěti, že i když kamarád nevypadá nemocně, může být přenašečem. Zdůrazněte, že sdílení osobních věcí je otázkou zdraví a hygieny, ne lakomství.