Pouštění draka je pro děti nesmrtelnou činností

Jeden rodič by si řekl, že větrné počasí nepředstavuje zrovna ideální podmínky pro čas trávený s dětmi venku. Místo toho raději zvolí nějaké únikové hry. Jenže i ve větru můžete dětem vymyslet poměrně kreativní zábavu, na níž budou ještě hodně dlouhou dobu vzpomínat. Zkuste jim navrhnout pouštění draka a budete vidět, co se stane.

  • Draci nabývají odlišných podob.
  • Děleny jsou do kategorií podle věku dítěte.
  • Pro začátečníky jsou vhodné jednošňůroví draci.
  • Pokročilé děti mohou volit dvoušňůrové draky.
  • Draka s dětmi můžete také vyrobit.

V jakém věku se vrhnout na pouštění draka?

Pouštění draka je univerzální zábavou, které se mohou věnovat děti libovolného věku. Malé ratolesti takovou činnost musí samozřejmě provádět pod dohledem rodičů. Začít lze od útlého věku. V tomto směru lze pouze zmínit, že pro děti do šesti let je vhodné pořizovat jednošňůrového draka.

Dvoušňůrový drak je velice často označován drak typu „delta“, popřípadě akrobatický drak.

Tomáš L., Brno, prodejce draků.

Létající draci od A až do Z

Jednošňůrového draka koupíte svým malým dětem právě proto, že se vyznačuje poměrně snadnou ovladatelností. Ideální je pro začátečníky a pro pouštění ve slabším větru. Rozhodně od takového létajícího draka nemůžete očekávat žádná akrobatická čísla.

O řád výše jsou akrobatičtí draci neboli „delta“ draci. Ty přijdou vhod spíše větším dětem, protože mají dvě šňůry pro ovládání. Pouštění draka tohoto typu už je náročnější, a to nejenom z pohledu koordinace letu, ale také pevného postoje samotného dítěte. Tito draci jsou vhodní spíše do silnějších povětrnostních podmínek, kde s nimi můžete provádět nejrůznější triky. Na kite draky se čtyřmi provazy a dvěma madly u dětí rovnou zapomeňte. Ty jsou pro zkušené letce.

Krásný drak vznášející se na obloze.

Pouštění draka – akrobatický model

Pouštění draka dětí s rodiči v dnešní doby nabývá jedná hlavní podoby. A to je pouštění akrobatického draka, s ním dospělí pomáhají dětem. Je to z toho důvodu, že se lze naučit lepší zručnosti a ovládání. Přece jenom zatáčení, vzlety a zároveň lety dolů už vyžadují určitou koordinaci a um.

Ideální parametry pro akrobatického draka

Výběr akrobatického draka rozhodně není žádnou snadnou záležitostí. Pokud si myslíte, že čím menší, tím lepší, v tomto případě to může být spíše naopak. Pouštění draka menších rozměrů je spojeno s vysokou rychlostí letu, kdežto u toho velkého draka je to naopak. Vycházet můžete z níže uvedené tabulky.

Typ drakaRozměry
Drak vhodný pro začátečníky150 až 180 cm
Drak pro rychlé létáníPod 150 cm
Drak pro freestyle lety180 až 250 cm
Vyberte si správného draka podle jeho rozměrů.

Pokud tedy Vaše děti nemají patřičné zkušenosti a pouštění draka pro ně není pravidelnou záležitosti, volte raději draka většího, který bude pomalejší. Zároveň počítejte s tím, že větší draci se budou na obloze lépe pohybovat ve slabším větru. I to může hovořit pro pořízení takového modelu.

Pouštění draka v otázkách a odpovědích

Pouštění draka potažmo jeho samotný nákup nekončí informacemi uvedenými výše. Když budete nakupovat nového draka svým dětem, zaměřte se také na jeho konstrukci a ovládací šňůry. Na mnohé další věci Vám odpovíme prostřednictvím níže uvedených otázek.

V jakých délkách jsou dodávány šňůry k akrobatickému drakovi?

Počítejte s tím, že šňůry mají délku od dvaceti do čtyřiceti metrů. Obvykle je to zlatý střed třiceti metrů.

Jakou konstrukci draka zvolit pro děti začátečníky?

Zaměřte se určitě na robustnější konstrukci, která bude odolnější a vydrží časté pády na zem. Zároveň snese i horší zacházení.

Co je to větrný rozsah?

Tento parametr je uváděn u každého kvalitního draka. Prezentuje možnosti létání. Vždy se snažte věnovat pouštění draka při větru odpovídajícím zhruba středu větrného rozsahu.

Jaké věci jsou zapotřebí pro výrobu vlastního draka?

Potřebovat budete lehké dřevěné laťky, tenký papír, ať už bílý nebo barevný, motouz, provázek, nůž, nůžky, kolíčky na prádlo, lepidlo a tužky.

Kolik stojí létající drak?

Když dítěti pořídíte jednošňůrového draka, cena se bude pohybovat od 200 Kč.