Plané neštovice – Vir, ukrytý v lidském těle napořád

Plané neštovice jsou onemocněním, se kterým se u svých dětí setkala asi spousta rodičů. A pokud ne, tak byste měli zbystřit. Tento typ virového infekčního onemocnění totiž postihuje především děti, ale nevyhýbá se ani mladistvým a dospělým. Pokud neštovice dítě jednou chytí, vir v jeho těle zůstane napořád. To však znamená, že si proti němu vytvoří protilátky, jako je to například u sedmé nemoci.

  • Vir může revitalizovat při oslabeném organismu.
  • Mnohem lépe jej snáší malé děti.
  • Prodělání v dospělosti může být nebezpečné.
  • Přenáší se vzduchem nebo kontaktem s nakaženým.
  • Existuje proti němu očkování.

Plané neštovice u dětí

Plané neštovice pro děti určitě nejsou ničím příjemným. Postihují nejčastěji malé ratolesti ve věku od tří do deseti let. Pokud dítě neprodělá neštovice v mladém věku, lze do dvanácti let podat jednu dávku očkování. U starších jedinců a dospělých jsou vyžadovány dvě dávky. U starší skupiny lidí totiž hrozí daleko horší průběh onemocnění.

Velké riziko hrozí především u těhotných žen. Plané neštovice jsou poměrně agresivním virem, který může dokonce poškodit plod nebo ublížit samotné matce.

David L., Brno, lékař.

Jaký je průběh planých neštovic?

Když dítě dostane plané neštovice, rozhodně nejde o nic banálního. Tento typ onemocnění je doprovázen zvýšenými teplotami. Vedle horečky se přidává i bolest hlavy. Někteří jedinci mohou mít dokonce problémy s trávením. To je ale pouze první příznaky. Plané neštovice rozeznáte podle zcela jiných a podstatně viditelnějších indicií.

Na těle dítěte se začnou objevovat malé červené puchýřky, které jsou naplněny bílou tekutinu. Po jejich prasknutí dochází k vytvoření stroupku. Právě pupínky přispívají k celkové citlivosti kůže. S tím jsou u malých dětí celkem problémy. Ty si pupínky škrábou, protože je svrbí a díky tomu si mohou vytvořit jizvičky na kůži.

Teploměr, který slouží pro měření teploty při planých neštovicích.

Délka onemocnění planými neštovicemi

Plané neštovice mohou dítě potrápit odlišně dlouhou dobu. Za běžnou inkubační dobu je považováno časové období mezi dvanácti až dvaceti pěti dny. To znamená, že nemoc může vydržet až dlouhý měsíc. Při této nemoci je třeba vyvarovat dítě kontaktu s jakýmikoliv dalšími dětmi. Zároveň je zapotřebí nastolit klidový režim.

Plané neštovice v číslech

S planými neštovicemi jsme setkávali a stále setkáváme, protože většina rodičů své děti nedává očkovat nebo tuto nemoc prodělají ještě dříve, než se pro očkování rozhodnou. V rámci tohoto onemocnění lze zmínit několik důležitých číselných údajů.

PředmětHodnota
Průměrná inkubační doba14 dní
Klinické příznaky3 až 4 dny
Horečka před neštovicemi24 až 36 hodin předem
Velikost puchýřků6 až 8 milimetrů
Proměna puchýřků na krustyZa 6 až 8 hodin
Informace související s planými neštovicemi.

Ta nejhorší fáze planých neštovic je obvykle spojována s dobou jednoho týdne. Následně však může trvat další dva týdny, než se pupínky a kožní projevy na těle dítěte úplně zahojí.

Plané neštovice v otázkách a odpovědích

Na závěr zmíníme také informaci o tom, jak je to s léčením planých neštovic. Vědět byste měli i něco o koupání nemocných dětí. Tohle všechno a mnohé další Vám nyní přinášíme prostřednictvím otázek a odpovědí.

Používají se na léčbu antibiotika?

Nikoliv, plané neštovice u dětí se obvykle léčí za pomoci léků, které snižují horečku. Popřípadě těch vhodných pro tlumení bolesti hlavy.

Existují nějaké babské rady na plané neštovice?

Vyzkoušet můžete například heřmánek. Ten lze aplikovat nejenom zvenčí, ale také zevnitř.

Co si představit pod vnějším aplikováním?

Mohou to být například čtyři nebo pět kapek heřmánkového oleje, které se přidají do dětské koupele.

Jak je s koupáním dětí při prodělávání planých neštovic?

Obvykle se doporučuje omezit koupání, aby nebyla zbytečně drážděna svědící kůže dítěte. Omývání probíhá spíše ručně. Alternativou jsou již zmiňované heřmánkové koupele. Ty by ovšem měly být rychlé.

Má heřmánek u dětí nějaké vedlejší účinky?

Některým dětem se po něm může chtít zvracet.