Pétanque nadchne děti libovolného věku

Hledáte-li venkovní zábavu pro své děti, nabízí se samozřejmě bezpočet možností. Pokud se Vám zdají kuličky hrou pro příliš malé ratolesti, nabídněte jim něco lepšího. Je to hra pétanque, jíž se s nadšením věnují lidé po celém světě. Venkovní hra určená nejenom pro dospělé, ale také pro děti.

  • Jinak zvaná koulovaná.
  • Francouzská společenská hra.
  • Hraje se v jednočlenných až trojčlenných družstvech.
  • Patří mezi koulové sporty.
  • U nás existuje dokonce Česká asociace pétanque klubů.

Pétanque je především o zábavě

I když má pétanque jasně daná pravidla, do hraní se můžete pustit s pravidly upravenými. Primárně jde totiž o zábavu, která nadchne v podstatě celou rodinu. Využívány mohou být nejrůznější techniky hodu. K dispozici jsou kromě velkých koulí také ty menší pro děti. Pravidla hry pro nejmenší jsou pak upravena s přihlédnutím k jejich věku.

Pétanque je unikátní v tom, že se mu můžete oddávat v podstatě na jakémkoliv hřišti. Neupravený terén přináší zdolávání dalších překážek ve hře. A to je zajímavé.

Karolína S., Tábor, hráčka pétanque.

Pravidla hry pétanque

Je pravdou, že když se s dětmi pustíte do hraní této hry, rozhodně to nebude to samé, jako skákání panáka. V tomto případě se zábava násobí. Zjednodušeně řečeno si namalujete kruh, ze kterého se bude házet. Nejprve se hodí tzv. prasátko neboli červená kulička. Teprve potom se začínají házet pétanque koule.

Cílem hry je dopravit koule do možná nejblíže k prasátku. Každý hráč má stejný počet koulí. V ideálním případě jsou koule odlišeny vyrytými symboly nebo podobným způsobem. Při hře se meze rozhodně nekladou, takže je možné koule soupeře klidně vyrazit. Vítězí ten, kdo má svoji kouli nejblíže prasátku.

Děti netrpěli vyčkávají, až na ně přijde řada v hodu koulí.

Jak se počítají body?

O vítězi této hry není třeba polemizovat. Body se počítají po každém kole, kdy jsou hozeny koule všech hráčů. Je to právě vítězné družstvo, které si připočte bod za každou kouli v blízkosti prasátka. To znamená každá bližší nežli první nejbližšího poraženého protihráče. Body se za jednotlivá kola sčítají.

Pétanque v číslech

Abychom Vám tuto zábavnou venkovní hru pro děti a dospělé co možná nejvíce přiblížili, zmíníme se o několika podstatných číselných údajích. Ty se týkají nejenom historie, ale vůbec samotné hry. Vše najdete v tabulce uvedené níže.

PředmětHodnota
První oficiální pravidla hryRok 1907
Rozměry hřiště4x15 m
Průměr hrací koule70 až 80 mm
Váha koule650 až 800 g
Víte, jaké parametry se pojí s touto francouzskou hrou?

Pokud budete chtít hrát s malými dětmi, tak samozřejmě můžete zvolit dětskou velikost koulí. To samé platí také o vzdálenosti, ze které se hází. Prasátko se běžně hodí do vzdálenosti šesti až deseti metrů. Pokud jde o děti může tato vzdálenost být alespoň o dva metry méně. Z tohoto důvodu je vhodné, aby hrací plocha měla alespoň dvanáct metrů na délku, abyste se při hře nemuseli výrazně omezovat.

Důležité otázky a odpovědi

Jestliže Vás zaujala francouzská venkovní hra pétanque, pak určitě budete chtít znát další informace spojené s touto tematikou. A ty Vám velice rádi podáme. V následujících otázkách a odpovědích se toho dozvíte podstatně více.

Jak velký by měl být průměr kruhu, ze kterého se hází?

Ideálním parametrem je 50 cm. Orientační kruh si samozřejmě můžete vyznačit na zemi nohou nebo klackem. Popřípadě vsadíte na hotový plastový kruh.

Hází se pořád se stejného místa?

Ano, vždy musíte házet z položeného kruhu. Když ovšem skončí kolo, kruh přesunete na pozici prasátky a vyhazujete z tohoto místa. Takto to probíhá stále dokola.

Jak veliké je prasátko?

Nejčastěji se jedná o dřevěnou kuličku, která má průměr 3 cm. Prasátko má svítivou neboli reflexní barvu, aby bylo dobře vidět na jakémkoliv povrchu.

S kolika koulemi hraje jedna osoba nebo dítě?

Když hra probíhá ve dvou až čtyřech hráčích, jsou to čtyři koule na osobu. Při větším počtu jsou to dvě koule.

Kolik se ve Francii každoročně koná turnajů?

Vzhledem k tomu, že pétanque pochází právě z této země, je jich poměrně dost. Je to kolem deseti tisíc turnajů za rok.

Publikováno: 02. 05. 2021

Kategorie: Hry

Autor: LudekZelinka

Tagy: hod | hod koulí | hra | hraní | hry | koule | pétanque | prasátko | pravidla