Péče o chrup musí u dětí probíhat správným způsobem

Mnozí rodiče si myslí, že když se jejich malým ratolestem kazí zuby, zvolili asi špatný jídelníček. Jenže, v tom asi nebude zakopaný pes. Takový výsledek je obvykle zapříčiněn jinou věcí. Je to nevhodná péče o chrup, který potom může vypadat nevzhledně a dítě zbytečně trpí bolestí. Proto byste jako rodiče měli vědět, čeho se vyvarovat a jak k zubům dítěte přistupovat.

  • Vše začíná mléčnými zuby.
  • Následuje vývoj plného chrupu.
  • Každý věk dítěte vyžaduje jiné čištění zubů.
  • Nutné je dodržovat jisté zásady.
  • Výsledkem je kvalitní a čistý chrup.

Vývoj zubů od A až do Z

Než se naším tématem stane péče o chrup, měli bychom se zaměřit na to, jak se zuby vlastně vyvíjí. Od šestého měsíce věku se začínají klubat první mléčné zuby. Tento chrup je plnohodnotný zhruba ve věku dvou až tří let dítěte. Když mléčné zuby vypadají, narůstá chrup, který by pak měl vydržet člověku na celý život. To se ovšem odvíjí od toho, jaká je péče o chrup.

V puse dětí se kromě řezáků vyvíjí také špičáky, třenové zuby a v neposlední řadě stoličky. Někdy mohou navíc vyrůst i zuby moudrosti.

František L., Olomouc, stomatolog.

Péče o chrup – znáte jeho vývoj?

Ještě, než přistoupíme k samotným technikám čištění zubů, které jsou velice důležité a vztahují se k určitému věku, prozradíme Vám něco jiného. Jsou to základní informace související s vývojem zubů dítěte, včetně toho, kolik zubů v puse jednou bude mít. Podrobnosti najdete v tabulce níže.

PředmětHodnota
První prořezávání zubůOd 6. měsíce
Plnohodnotný mléčných chrup20 zubů
Počet zubů dospělého člověka32 zubů
Chrup bez zubů moudrosti28 zubů
Víte, kolik má dítě, potažmo člověk zubů v puse?

Z výše uvedeného seznamu je osm řezáků, čtyři špičáky, osm třenových zubů a dvanáct stoliček. Některé děti v dospělosti mohou mít i nějaké stoličky navíc, které nejsou viditelné a vyrůstají v kosti. Pak lze mít zubů klidně i 34.

Mladá dívka má krásný a zdravý chrup díky dobré péči.

Péče o chrup u dětí od jednoho roku

V tomto případě je péče o chrup skutečně minimální. Derou se ven teprve první zoubky dítěte. O ně je už ale vhodné začít se starat. Bez použití jakékoliv pasty v kombinaci s kousacím zubním kartáčkem. Využívány jsou i speciální prstové kartáčky nebo se pro masírování dásní používá namočená gáza.

Péče o zuby od roku až do školních let

Nyní přejděme k postarším dětem. Potom, co vyraší první zuby je třeba věnovat se chrupu podstatně více. Péče o chrup je od prvního roku velice zásadní a je třeba naučit dítě patřičným návykům, které si se sebou bude nést do starších let. Na vše podstatné Vám odpovíme v níže uvedených otázkách.

Jak čistit zuby od jednoho roku do tří let?

Dítěti pořiďte jemný kartáček a naučte ho čistit si zuby krouživými pohyby. Tento proces je třeba provádět dvakrát denně. Neopomínejte na výměnu kartáčku jednou za tři měsíce.

Je možné používat klasickou zubní pastu?

Nikoliv, protože děti ji většinu spolykají. Pořiďte pastu s minimálním množstvím fluoridu.

Jak vypadá péče o chrup u předškolních dětí?

Použít můžete pastu o velikosti hrášku. Děti při čištění zubů stále kontrolujte a dbejte na dodržování správné techniky čištění.

Jak je to s dětmi školního věku?

Aplikováno je více zubní pasty, zhruba na dvě třetiny kartáčku. Děti naučte čistit si zuby stírací technikou.

Je možné využívat i jiné zubní pomůcky?

Ano, péče o chrup u starších dětí by měla být doplněna o další pomůcky. Patří mezi ně například dentální nit nebo kloktání ústní vodou.

Zamezte u dětí předčasnému vypadávání zubů

Z výše uvedených řádků je snad každému rodiči jasné, že péče o chrup je u dětí naprostou nezbytností. Jsou to právě malé ratolesti, které milují sladké a cukr je jedním z hlavních spouštěčů zubního kazu a podobných problémů. Proto své děti o přiměřené množství laskomin neochuzujte a raději je naučte správně si čistit zuby. Když tento proces v mládí podceníte, ve stáří je čekají zkažené zuby a předčasné vypadávání chrupu. A to určitě nejsou příjemné vyhlídky. Když je péče o chrup zanedbána, děti čekají časté návštěvy zubní ordinace a Vás to bude stát zbytečně moc peněz.