Obezita u dětí je často v rukou rodičů

Nadváhou trpí v dnešní době velká spousta lidí. Bohužel jsou mezi nimi i děti. Ty si zdravotní komplikace nesou v podstatě od svého dětství, kdy jejich obezita tak trochu visí na bedrech rodičů. Jestliže svým dětem nechcete do budoucna přinést starosti s nadváhou, nabízíme Vám několik praktických tipů.

  • Upravte poměr příjmu energie a sportovních aktivit.
  • Zaměřte se primárně na stravování.
  • Nepodceňujte pitný režim.
  • Omezte sladkosti.
  • Buďte pro děti vzorem a podporou.

Snídaně je tím, co rodiče podceňují

Je logické, že obezita u dětí z velké míry vzniká už na počátku dne. Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne. Když během snídaně děti nenaberou dostatek energie, jíž potřebují přes den, získávají jí v odpoledních a večerních hodinách. A to prostřednictvím přejídání. Tohle může být první krok, který musíte napravit.

Při vaření pro malé děti šetřete se solí. Děti do jednoho roku by jí v podstatě neměli vůbec. U starších solte hodně střídmě. Trpí tím především ledviny.

Marek V., Kladno, výživový poradce.

Obezita dětí souvisí s příjmem energie

Jako rodiče si musíte uvědomit, že existuje přímá úměra mezi příjmem energie a pohybovými aktivitami dětí. To znamená, že energetický příjem je větší nežli výdej. V různém věku musí děti přijímat odlišné množství energie. V níže uvedené tabulce najdete potřebnou inspiraci. Hodnoty jsou uváděny v kilokaloriích na jeden kilogram hmotnosti dítěte.

Věk dítěteDenní příjem energie
Kojenci100
Děti kolem věku šesti let80
Dítě v deseti letech65
Patnáctileté děti50
Víte, jaký je denní příjem energie u dětí různého věku?

Jak můžete správně vytušit, s přibývajícím věkem postupně klesá spotřeba energie. Když tedy přeženete její příjem a omezíte pohyb, výsledkem se stane obezita. A tu jistě nechte způsobit žádný rodič své malé ratolesti.

Správná strava u dítěte zamezuje obezitě do budoucna.

Odbourejte nevhodné pokrmy

Opět se navrátíme ke stravě, kterou je třeba při viditelné nadváze dítěte rozhodně upravit. Vyvarovat se musíte podávání uzenin a tučných jídel. Smažení nebude tou nejlepší přípravou pokrmů. Obezita velice často vzniká ze sladkých pokrmů a nápojů. Ty minimalizujte a neudělejte z nich samozřejmost jídelníčku, jak to bývá zvykem v mnohých domácnostech.

Obezita dětí a několik praktických rad

Pojďme pokračovat v radách, které Vám pomohou bojovat s případnou nadváhou Vašich dětí. Obezita je poměrně širokým tématem, takže se mu budeme věnovat podrobněji prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Souvisí obezita dětí s pitným režimem?

Ano. Právě kvůli tomu by děti měly přijímat odpovídající množství ideálně čisté vody. Popřípadě ji můžete ochutit citronem nebo mátou. Sladkým nápojům je zkuste vyhýbat.

Je vhodné snížit dítěti porce jídla?

V tomto směru buďte opatrní. Hladovění určitě není cesta k hubnutí. Každý se navíc vyvíjí trochu jinak a jeho mladistvá obezita může s pubertou rychle zmizet. Lepší je pravidelné a zdravé stravování.

Jak donutit děti hýbat se?

Zapojte do pohybu více kreativity, zábavy a inspirujte je. Snažte se provádět sportovní aktivity s nimi, ať vědí, že jste v tom všichni společně.

Jak odbourat chuť na sladké?

Pokuste se hlavní jídlo připravovat s větším množstvím obilovin. Také brambory dokáží hodně nasytit. Seznamte v životě děti se sladkým co nejpozději, protože pak na něj nebudou mít takovou chuť.

Kolik dětí trpí v Česku obezitou?

Je to více jak 25 % malých dětí. Těch opravdu obézních je asi 10 %. Alarmující je to, že velká část z nich si obezitu přináší i do dospělosti.

Obezita nesmí být jen o zákazech

Pokud začnete na svém dítěti spatřovat nadváhu, určitě by to nemělo znamenat okamžitý zákaz všeho sladkého. Takové věci jednoduše nechte jako odměnu a minimalizujte je. Dítě by nemělo mít hned od mala pocit vojenského režimu a snažit se takové věci konzumovat potají. Lepší je vymyslet zábavnější a zdravější jídla, přijít s nápaditými pohybovými aktivita a snažit se obezitu zvládat pro dítě co možná nejpříjemnějším způsobem. Výsledky jsou potom zaručeny.