Imunita je ten správný základ pro pevné zdraví dětí

Každý rodič asi správně tuší, že o obranyschopnosti člověka v maximální míře rozhoduje imunitní systém. Pokud ho máte dostatečně silný, vyhnou se Vám nejrůznější nákazy a onemocnění. To samé platí také u dětí. V jejich případě by měla být imunita posilována dvojnásob.

  • Nejčastější onemocnění dětí je rýma a kašel.
  • Přenos probíhá obvykle v kolektivu.
  • Imunita dokáže všemu skvěle zabránit.
  • Velkým přínosem je strava.
  • Důležité jsou vitamíny.

Imunita přijde vhod v dětském kolektivu

Je jasné, že malé děti se nejčastěji nakazí v kolektivu dětí. Viry a bakterie si obvykle přinesou ze školky nebo ze školy. Mnohdy to může být od přenašečů, kteří ani nejeví známky onemocnění. Přesně kvůli tomu je zapotřebí, aby byl imunitní systém co možná nejodolnější. Když tomu tak je, dítě se od jiného nenakazí.

Nejvíce je imunita ohrožována nemocemi, které se v daném roce opakují. Čím častěji je dítě nemocné, tím více slábne jeho imunitní systém a je zapotřebí s tím něco dělat.

Barbora K., Kolín, lékařka.

Všechno začíná správným stravováním

Pokud chcete, aby imunita Vašeho dítěte byla silná, začněte ji posilovat prostřednictvím vhodné stravy. Ta je alfou a omegou všeho. To znamená, připravujte pochutiny pro dítě na rostlinných olejích, dopřávejte mu dostatek luštěnin, a naopak zapomeňte na přemíru cukru a podobné neduhy.

V rámci zdravého dětského jídelníčku je třeba zmínit primárně ovoce a zeleninu. Právě v těchto pochutinách se nachází nejvíce vitamínů. Mezi doporučené potraviny patří také celozrnné pečivo. Přínosem je rybí maso, suroviny ve formě česneku a rýže. Po konzumaci takových jídel půjde imunita dítěte rozhodně nahoru. Zvýšená obranyschopnost se pak stane ochranným štítem před jakýmikoliv nemocemi.

Dívka onemocněla kvůli slabé imunitě a právě jí měří teplotu.

Silná imunita = správné vitamíny

Jestliže chcete, aby Vaše dítě bylo zdravé a nepřineslo Vám domů každý týden rýmu nebo kašel ze školky či školy, postarejte se o patřičné příděly vitamínů. V níže uvedené tabulce Vám přinášíme výpis těch nejdůležitějších, které mají na imunitní systém pozitivní vliv.

VitamínInformace
SelenDobrá činnost jater
ZinekPosílení nehtů a vlasů
ŽelezoPřínos pro krev
Vitamín BLátková přeměna
Vitamíny nezbytné pro posílení imunitního systému.

Kromě uvedených vlastností je prostřednictvím těchto vitamínů posilována především imunita. Hodně důležitý je i vitamín D. Ten mohou děti získat ze slunečních paprsků. V jejich případě ovšem pozor na citlivost dětské pokožky, kterou je třeba chránit s pomocí opalovacích krémů. Vitamín D lze ale přijímat také ve formě stravy.

Jakým jiným způsobem je posilována imunita?

Nejsou to pochopitelně jen výše uvedené informace přispívající k posílení dětského imunitního systému. O mnohých dalších věcech se zmíníme v níže uvedených otázkách a odpovědích, kde se zaměříme na ostatní oblasti posilování imunity.

Čím u dětí přispět k lepší imunitě?

Je to například pravidelná hygiena. To platí dvojnásob, když se děti nachází v hojnějším kolektivu jiných dětí.

Přispívá spánek k posílení imunity?

Určitě. Spánek je jedním z dalších důležitých faktorů zasahujících do obranyschopnosti dětského těla.

Jak dlouho by měly děti spát?

To se hodně odvíjí od jejich věku. U těch nejmenších ratolestí to může být kolem třinácti hodin. Starším dětem stačí méně hodin, třeba kolem deseti. Ve výsledku je to individuální záležitostí.

V čem dalším je prospěšný vitamín D?

Ovlivňuje metabolismus fosforu a vápníků, Pozitivně působí na stavbu kostí a zubů.

Za kým se vydat, když je imunita dítěte slabá?

Pokud nezaberou výše uvedené rady, vyrazte za pediatrem nebo imunologem.

Vypusťte děti na čerstvý vzduchu

Na závěr tohoto článku přijde vhod ještě jedna poznámka související s posilováním imunitního systému dětí libovolného věku. Dopřávejte jim pravidelně a v maximální možné míře čerstvý vzduch. Ten je obecně zdravý prospěšný, prokrvuje dýchací cesty a je nezbytným zdrojem obranyschopnosti těla. Děti se zároveň venku setkají s řadou dalších virů a bakterií proti nimž si budují silnější imunitu a díky tomu je z pohledu nemoci jen tak nic nezaskočí.

Publikováno: 17. 04. 2021

Kategorie: zdraví

Autor: LudekZelinka

Tagy: bakterie | imunita | imunita dětí | imunita dítěte | imunitní systém | kašel | obranyschopnost | rýma | vir | viry | vitamíny