Registrované partnerství v ČR: Co se změnilo a co to znamená pro vás?
Co je registrované partnerství
V České republice je registrované partnerství formou soužití, která je od roku 2006 právně upravena. Umožňuje dvoum osobám stejného pohlaví oficiálně stvrdit svůj vztah a získat tak některá práva a povinnosti obdobné manželství. Mezi ně patří například vzájemná vyživovací povinnost, dědické právo, přístup k informacím o zdravotním stavu partnera nebo možnost požívat ochranu před domácím násilím. Registrované partnerství však nezakládá automaticky právo na společné jmění partnerů ani právo adoptovat děti.
Historie v Česku
V České republice se o zavedení registrovaného partnerství pro osoby stejného pohlaví začalo diskutovat na přelomu tisíciletí. Po mnoha letech debat a návrzích byl v roce 2006 schválen zákon o registrovaném partnerství, který vstoupil v platnost 1. července téhož roku. Tento zákon umožnil párům stejného pohlaví zaregistrovat své partnerství a získat tak některá práva a povinnosti obdobné manželství, avšak ne všechna. Například registrovaní partneři nemohli adoptovat děti ani mít společnou adopci dítěte jednoho z partnerů.
V průběhu let se objevovaly snahy o uzákonění manželství pro všechny, tedy i pro páry stejného pohlaví. Tyto snahy vyvrcholily v roce 2018, kdy byl do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR předložen návrh novely občanského zákoníku, která by manželství pro všechny umožnila. Návrh novely byl ale zamítnut. V České republice tak nadále zůstává jedinou formou soužití uznanou státem pro osoby stejného pohlaví registrované partnerství. Manželství je definováno jako svazek muže a ženy a tato definice je zakotvena v Ústavě ČR.
Podmínky uzavření
Pro uzavření registrovaného partnerství v České republice musí být splněny určité podmínky. Oba partneři musí být starší 18 let a nesmí být ve svazku manželském ani registrovaném partnerství s jinou osobou. Dále nesmí jít o blízké příbuzné a alespoň jeden z partnerů musí mít trvalý pobyt na území České republiky. Registrované partnerství je možné uzavřít na jakékoli matriční úřadě v České republice. K podání žádosti o uzavření registrovaného partnerství je nutné předložit platné doklady totožnosti, rodné listy a doklad o státním občanství. V případě, že jeden z partnerů je cizinec, je nutné předložit i další dokumenty, například potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Registrované partnerství se uzavírá slavnostním způsobem před starostou nebo pověřeným zastupitelem obce. Oba partneři musí být přítomni osobně a svobodně vyjádřit svou vůli vstoupit do registrovaného partnerství. Registrované partnerství je v České republice formou soužití uznanou zákonem a partneři mají obdobná práva a povinnosti jako manželé, ačkoli existují i určité odlišnosti.
Práva a povinnosti partnerů
Registrované partnerství v ČR přináší partnerům specifická práva a povinnosti, podobně jako manželství. Partneři mají vzájemnou vyživovací povinnost a dělí se o majetek nabytý během partnerství. Stejně jako manželé, i registrovaní partneři mají právo dědit po sobě, a to i v případě absence závěti. Adopce dětí je však v případě registrovaného partnerství v ČR stále problematická. Zatímco jeden z partnerů může adoptovat dítě svého partnera, společná adopce páry stejného pohlaví není v současné době možná. Forma soužití uznaná v české republice tak zatím neposkytuje stejná práva a ochranu jako manželství, ačkoliv se v posledních letech blížila.
Děti v registrovaném partnerství
Otázka dětí v registrovaném partnerství je v České republice stále aktuálním tématem. Registrované partnerství samo o sobě nedává párům stejná práva a povinnosti k dětem jako manželství. Zatímco manželé jsou automaticky po narození dítěte zapsáni jako rodiče, v případě registrovaných partnerů musí neregistrovaný partner dítě adoptovat. Tento proces je však složitější a nákladnější než v případě manželských párů. Adopce biologického dítěte partnera je možná, ale vyžaduje souhlas biologického rodiče, který není v registrovaném partnerství. Zákon o registrovaném partnerství neumožňuje společné osvojení dítěte, které není biologickým dítětem ani jednoho z partnerů. Tato právní omezení staví páry v registrovaném partnerství a jejich děti do nerovného postavení oproti manželským rodinám. Otázka práv dětí a rodičovství v rámci registrovaného partnerství tak zůstává důležitým bodem společenské a politické debaty.
Rozdíly oproti manželství
Registrované partnerství v České republice přináší párům stejného pohlaví mnoho práv a povinností shodných s manželstvím, ale existují i významné rozdíly. Jedním z nejvýraznějších je nemožnost adopce dětí partnera. Zatímco manželé mohou adoptovat dítě svého partnera, registrovaní partneři tuto možnost nemají. Stejně tak nemohou registrovaní partneři společně adoptovat dítě, což je vyhrazeno pouze manželským párům. Další rozdíl spočívá v odlišném chápání institutu "manžel" a "manželka" v některých právních předpisech. Některé zákony stále odkazují pouze na manžele, čímž dochází k diskriminaci registrovaných partnerství. I přes tyto rozdíly představuje registrované partnerství významný krok k zrovnoprávnění LGBTQ+ osob v České republice.
Argumenty pro a proti
Registrované partnerství v ČR a další formy soužití uznané v České republice jsou tématem mnoha diskusí. Jaké jsou argumenty pro a proti?
Zastánci registrovaného partnerství argumentují především rovnoprávností. Poukazují na to, že i páry stejného pohlaví by měly mít stejná práva a povinnosti jako manželé, například v oblasti dědického práva, zdravotní péče nebo adopce. Registrované partnerství vnímají jako krok k moderní a tolerantní společnosti, která respektuje práva všech svých občanů. Odpůrci naopak argumentují především ochranou tradičního pojetí manželství a rodiny. Obávají se, že uznání registrovaného partnerství povede k oslabení významu manželství a ohrozí tradiční rodinné hodnoty. Často zmiňují i náboženské důvody.
V České republice je vedle manželství uznáváno pouze registrované partnerství pro páry stejného pohlaví. Jiné formy soužití, jako například nesezdané soužití, nemají zvláštní právní úpravu a partneři tak nemají automaticky stejná práva a povinnosti.
Aktuální situace a statistiky
V České republice existuje vedle manželství jakožto tradiční formy soužití i institut registrovaného partnerství, a to výhradně pro páry stejného pohlaví. Registrované partnerství bylo zavedeno v roce 2006 a od té doby o něj požádaly tisíce párů. Přestože registrované partnerství přináší párům stejného pohlaví určitá práva a povinnosti srovnatelné s manželstvím, stále se v některých aspektech liší. Například registrovaní partneři nemohou společně adoptovat děti ani nemají automaticky nárok na stejné daňové úlevy jako manželé.
V posledních letech sílí hlasy volající po uzákonění manželství pro všechny, tedy i pro páry stejného pohlaví. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora manželství pro všechny v České republice roste. Přesto se tato otázka stává i nadále předmětem politických debat a společnost je v názoru na tuto problematiku rozdělena.
Registrované partnerství, ač nedosahuje plné rovnoprávnosti s manželstvím, je významným krokem k inkluzivnější společnosti a uznání práv LGBTQ+ osob. Je odrazem proměny společenských postojů a ukazuje, že láska a závazek mohou mít mnoho podob.
Hana Novotná
Budoucnost registrovaného partnerství
V České republice je registrované partnerství formou soužití uznanou zákonem od roku 2006. Poskytuje stejnopohlavním párům možnost oficiálně stvrdit svůj vztah a získat některá práva a povinnosti obdobné manželství. Otázka budoucnosti registrovaného partnerství je v České republice stále aktuálním tématem. Diskuse se vedou především o možnosti jeho zrovnoprávnění s manželstvím, tedy o zpřístupnění adopce dětí pro registrované partnery. Zatímco část společnosti podporuje rozšíření práv registrovaných partnerství, druhá část se staví k těmto změnám rezervovaně. Budoucnost registrovaného partnerství v České republice tak zůstává nejistá a je otázkou dalšího společenského a politického vývoje.
Vlastnost | Registrované partnerství | Manželství |
---|---|---|
Právní uznání v ČR | Ano | Ano |
Možnost uzavření osobami stejného pohlaví | Ano | Ne |
Možnost adopce dítěte partnera | Ano | Ano |
Společné jmění manželů automaticky | Ne | Ano |
Zahraniční srovnání
V České republice je registrované partnerství jedinou formou soužití osob stejného pohlaví uznanou zákonem. V porovnání se zahraničím je Česká republika v otázce práv LGBTQ+ osob spíše pozadu. Mnoho evropských zemí, například Belgie, Španělsko, Nizozemsko, ale i všechny naše sousední země, již zavedly manželství pro všechny, čímž párům stejného pohlaví garantují stejná práva a povinnosti jako manželům heterosexuálním. Registrované partnerství oproti tomu přináší v některých oblastech, jako je například adopce dětí, stále nerovnost. Existují i země, kde je situace ještě komplikovanější než u nás, ať už z důvodu náboženského pozadí, nebo silně zakořeněných tradic. Nicméně rostoucí společenská akceptace a tlak ze strany lidskoprávních organizací vedou k postupnému zlepšování situace i v těchto zemích.
Užitečné informace a kontakty
Pro bližší informace o registrovaném partnerství a dalších formách soužití v České republice se můžete obrátit na následující instituce:
Ministerstvo spravedlnosti ČR, které je gestorem rodinného práva a vede evidenci registrovaných partnerství.
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, pokud potřebujete informace o právních aspektech mezinárodních párů nebo párů s dětmi.
Vaše obecní úřad, kde vám poskytnou informace o postupu při uzavření registrovaného partnerství.
Občanské poradny, které poskytují bezplatné právní a sociální poradenství.
LGBT+ organizace, jako je například Jsme fér, které se specializují na problematiku LGBT+ osob a jejich práv.
Důležité je si uvědomit, že registrované partnerství je v České republice jedinou právně uznanou formou soužití pro páry stejného pohlaví. Naopak, jiné formy soužití, jako je například nesezdané soužití, nemají v českém právním řádu zvláštní ochranu, a to ani pro páry opačného pohlaví.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: rodina