Zalehlé ucho? Zkuste tyto tipy pro úlevu!

Co Se Zalehlým Uchem

Příčiny zalehlého ucha

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zná asi každý. Příčin může být hned několik a je důležité je rozlišovat, abyste věděli, co dělat pro úlevu.

Často se s ním setkáváme při nachlazení nebo rýmě. Sliznice nosu a krku otekají a to může blokovat Eustachovu trubici, úzký kanálek spojující střední ucho s zadní částí nosohltanu. Její funkce je vyrovnávat tlak ve středním uchu s tlakem okolního prostředí. Pokud je Eustachova trubice ucpaná, tlak se nevyrovnává a my cítíme nepříjemné zalehnutí.

Další častou příčinou je změna nadmořské výšky, například při letu letadlem nebo jízdě autem do hor. Rychlá změna tlaku v okolním prostředí pak nestačí být kompenzována Eustachovou trubicí a dochází k zalehnutí.

Zalehnutí ucha může být způsobeno i ušním mazem, který se nahromadí a vytvoří zátku. Ta pak brání průchodu zvuku a způsobuje pocit zalehnutí.

Vzácněji může být zalehnutí ucha příznakem vážnějšího problému, jako je ušní infekce, perforace ušního bubínku nebo nádor v uchu. Pokud zalehnutí ucha trvá déle než několik dní, je doprovázeno bolestí, výtokem z ucha, horečkou nebo ztrátou sluchu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Zalehlé ucho při nachlazení

Zalehlé ucho je nepříjemný pocit tlaku a ucpaného ucha, který se často objevuje při nachlazení. Je to způsobeno nahromaděním hlenu v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Tato trubice zajišťuje vyrovnávání tlaku ve středním uchu s okolním prostředím. Při nachlazení dochází k otoku sliznice v nose a nosohltanu, což může ucpat i Eustachovu trubici.

Co dělat, když vás trápí zalehlé ucho? Existuje několik tipů, které vám mohou ulevit:

Zkuste zvolnit a dopřejte si odpočinek. Pijte dostatek tekutin, abyste zředili hlen a usnadnili jeho odtok. Můžete zkusit žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbóny, což podporuje polykání a otevírání Eustachovy trubice. Pomoci může i propláchnutí nosu slanou vodou. V lékárně jsou k dostání nosní spreje s mořskou vodou nebo si můžete připravit vlastní roztok. Pokud se vám uleví po aplikaci nosních kapek, které stahují sliznici, můžete je krátkodobě použít.

Pokud zalehlé ucho neustupuje ani po několika dnech domácí léčby, navštivte lékaře. Ten zkontroluje vaše uši a vyloučí případné komplikace. V některých případech může být nutné předepsat léky, například nosní kapky s kortikoidy, které zmírní otok sliznice.

Zalehlé ucho po koupání

Zalehlé ucho po koupání, znáte to? Ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, který může trvat i několik hodin, je bohužel častým suvenýrem z bazénu či rybníka. Na vině je voda, která se během koupání dostane do zvukovodu a tam uvízne. Někdy voda sama odteče, jindy je potřeba jí trochu pomoci. Co tedy dělat, když se vám po koupání zalehne ucho? V první řadě nepanikařte a zkuste následující tipy. Nakloňte hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně s ní zatřeste. Můžete také zkusit skákat na jedné noze, opět na straně zalehlého ucha. Pomoci může i žvýkání žvýkačky nebo polykání, čímž se aktivují svaly v uchu a usnadní se odtok vody. Pokud se vám nedaří uvolnit zalehlé ucho sami, vyhledejte raději lékaře. Zalehlé ucho může být příznakem i jiných, závažnějších problémů, jako je například zánět středního ucha. Včasná návštěva lékaře vám ušetří starosti a urychlí zotavení.

Zalehlé ucho v letadle

Změny tlaku vzduchu během vzletu a přistání letadla mohou způsobit nepříjemný pocit zalehlého ucha. Tento jev je způsoben rozdílným tlakem v kabině letadla a ve středním uchu. Během stoupání letadla tlak v kabině klesá rychleji než tlak ve středním uchu, což vede k vyboulení ušního bubínku směrem ven a pocitu zalehnutí. Při klesání je tomu naopak - tlak v kabině stoupá rychleji a ušní bubínek se prohýbá dovnitř.

Existuje několik způsobů, jak zalehlému uchu v letadle předcházet nebo ho zmírnit. Žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbonu během vzletu a přistání stimuluje polykací reflex, což pomáhá vyrovnávat tlak ve středním uchu. Další možností je zívání nebo polknutí naprázdno. Pro malé děti, které ještě neumí žvýkat žvýkačku, může pomoci pití z lahvičky nebo kojení. Pokud máte ucpaný nos, zkuste před vzletem a přistáním použít nosní sprej nebo si vyfoukat nos.

V případě, že zalehlé ucho přetrvává i po přistání, můžete vyzkoušet Valsalvův manévr. Ten spočívá v zacpání nosu a úst a pokusu o výdech nosem. Tím se zvýší tlak v nosohltanu a pomůže se otevřít Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Pokud se vám nedaří zalehlé ucho uvolnit ani po vyzkoušení výše uvedených tipů, vyhledejte lékařskou pomoc.

Domácí léčba zalehlého ucha

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zná asi každý. Naštěstí existuje několik domácích metod, které můžou ulevit od tlaku a diskomfortu, než se dostanete k lékaři. Mezi nejznámější patří zívání a polykání. Tyto přirozené pohyby pomáhají otevřít Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu a je zodpovědná za vyrovnávání tlaku. Žvýkání žvýkačky bez cukru má podobný efekt jako zívání a polykání. Další možností je Valsalvův manévr. Ten spočívá v jemném vydechování vzduchu při zavřených ústech a stisknutém nose. Důležité je vydechovat opravdu opatrně, abyste si nepoškodili ušní bubínek. Pokud je zalehnutí ucha doprovázeno bolestí, pomůže nahřátí postiženého ucha teplým obkladem. Teplo uvolňuje svaly a podporuje prokrvení, což může zmírnit tlak a bolest. Inhalace páry s esenciálními oleji, jako je eukalyptus nebo máta, může také přinést úlevu. Pára zvlhčuje sliznice a esenciální oleje pomáhají uvolnit ucpaný nos a Eustachovu trubici. Důležité je si uvědomit, že domácí léčba nemusí být vždy dostačující. Pokud se vaše potíže nezlepší do dvou dnů, zhoršují se, nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je horečka, výtok z ucha nebo ztráta sluchu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Volně prodejné léky

Zalehlé ucho je běžný problém, který může být způsoben řadou faktorů, jako je změna tlaku vzduchu, ušní maz, infekce nebo alergie. Naštěstí existuje několik volně prodejných léků, které mohou pomoci uvolnit zalehlé ucho a zmírnit nepříjemné pocity.

Dekongestanty ve formě tablet nebo nosních sprejů mohou pomoci zmenšit otoky sliznic v nose a Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosu. To může usnadnit odtok tekutiny a vyrovnat tlak v uchu.

Ušní kapky s glycerinem mohou pomoci změkčit a odstranit ušní maz, který může blokovat zvukovod a způsobovat pocit zalehlého ucha.

Antihistaminika ve formě tablet nebo nosních sprejů mohou pomoci zmírnit příznaky alergie, jako je ucpaný nos a svědění, které mohou také přispívat k zalehlému uchu.

Je důležité si uvědomit, že volně prodejné léky nemusí být vhodné pro každého a v některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vaše příznaky nezlepší do několika dnů, zhorší se nebo se u vás objeví horečka, bolest ucha nebo výtok z ucha, okamžitě vyhledejte lékaře.

Kdy navštívit lékaře

Zalehlé ucho je sice většinou neškodné a samo odezní, ale někdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám ucho nezlepšuje ani po několika dnech domácí léčby, je na místě navštívit lékaře. Stejně tak byste neměli otálet s návštěvou ordinace, pokud je zalehnutí ucha doprovázeno dalšími příznaky, jako je silná bolest ucha, výtok z ucha, horečka, závratě, ztráta sluchu nebo pískání v uších. Tyto příznaky mohou signalizovat vážnější problém, který vyžaduje odbornou léčbu. Lékař vám prohlédne ucho a určí příčinu zalehnutí. Na základě diagnózy vám pak doporučí vhodnou léčbu. V některých případech může být nutné ucho proplachovat, aby se odstranil nahromaděný ušní maz nebo cizí těleso. Jindy je nutné nasadit léky, například antibiotika v případě bakteriální infekce. Pamatujte, že včasná návštěva lékaře může předejít komplikacím a urychlit zotavení.

Prevence zalehnutí uší

Zalehnutí uší, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, může mít různé příčiny. Naštěstí existuje řada preventivních opatření, která můžete dodržovat, abyste snížili riziko jeho výskytu. Pravidelná hygiena uší je zásadní, ale nepřehánějte to s vatovými tyčinkami, ty mohou ušní maz zatlačit hlouběji a zhoršit problém. Při smrkání buďte opatrní a nikdy nesmrkejte silou obě nosní dírky najednou, tlak by mohl poškodit ušní bubínek. Pokud trpíte alergiemi, snažte se minimalizovat kontakt s alergeny a užívejte léky předepsané lékařem. Změny tlaku, například při cestování letadlem nebo potápění, mohou také vést k zalehnutí uší. Během letu zkuste žvýkat žvýkačku, pít nebo zívat, abyste vyrovnali tlak v uších. Při potápění se vynořujte pomalu a pravidelně vyrovnávejte tlak. Kouření a vystavení se cigaretovému kouři dráždí Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem, a zvyšuje riziko zalehnutí uší. Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete výrazně snížit pravděpodobnost vzniku zalehnutí uší a užít si tak život naplno, bez nepříjemných pocitů a omezení.

Tipy pro cestovatele

Při cestování, obzvlášť letadlem, se často setkáváme s nepříjemným tlakem v uších. Ten je způsoben změnou tlaku vzduchu během vzletu a přistání. Pokud se vám ucho zaléhá, zkuste následující: Žvýkejte žvýkačku nebo cucejte bonbón. Pijte po doušcích vodu nebo jiný nápoj. Zkuste zatlačit čelist dopředu a mírně otevřít ústa. Můžete také zkusit tzv. Valsalvův manévr: ucpěte si nos a jemně foukejte vzduch, jako byste se chtěli vysmrkat. Důležité je foukat opravdu jemně, abyste si nepoškodili ušní bubínek. Pokud potíže přetrvávají i po přistání, vyhledejte lékařskou pomoc. Zaléhání ucha může být příznakem zánětu středního ucha nebo jiného zdravotního problému. Nepodceňujte prevenci. Před letem si kápněte do nosu nosní sprej s mořskou vodou, který pomůže uvolnit ucpaný nos. Pro děti je vhodné během vzletu a přistání kojit nebo jim dát napít z lahvičky. Sání a polykání pomáhá vyrovnávat tlak v uších.

Zalehlé ucho u dětí

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, je běžným problémem u dětí. Často se objevuje po nachlazení, rýmě nebo alergii. Dětský zvukovod je užší a Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem, je kratší a vodorovnější než u dospělých. To usnadňuje zablokování trubice hlenem a vznik zalehlého ucha.

Mezi typické příznaky zalehlého ucha patří: pocit plnosti v uchu, tlumené slyšení, praskání v uchu, bolest ucha (zejména u menších dětí), neklid a podrážděnost.

Co dělat, když má dítě zalehlé ucho? Důležité je zjistit příčinu. Pokud je na vině rýma, pomůže uvolnění nosu nosním sprejem s mořskou vodou. U dětí od dvou let je možné použít i sprej s vincentkou. Dítě povzbuďte k polykání, pití nebo žvýkání žvýkačky. Tyto činnosti pomáhají otevírat Eustachovu trubici.

V případě, že se stav nezlepší do dvou dnů, je nutné navštívit lékaře. Ten zkontroluje uši a vyloučí vážnější příčiny. V některých případech může předepsat nosní kapky s kortikoidy nebo doporučit další léčbu.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: LudekZelinka

Tagy: co se zalehlým uchem | co dělat se zalehlým uchem