Spánek je pro malé děti hodně důležitý
Malé děti jsou radostí, ale také starostí, o tom není žádných pochyb. Už v jejich útlém věku musíte řešit péči o chrup a mnohé jiné věci. Jednou z oblastí, v níž spousta rodičů tápe je správný spánek. Spí naše dítě dostatečně dlouho? Není to naopak příliš? Mohu ho budit nebo ho mám nechat raději spát? Na tyto a mnohé další otázky se Vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.
- Spánek u dětí je individuální záležitostí.
- Přesto musíte dodržovat několik zásad.
- Dítě si buduje spací návyky s přibývajícím věkem.
- Vy však musíte spací režimy částečně upravit.
- Vše začíná po narození dítěte.
Děti na počátku nerozlišují den a noc
Dítě po narození samozřejmě nemá žádnou představu o tom, jestli je den či noc. To znamená, že nemá ani potřebné spací návyky. Ty musí přijít ze strany rodiče. Nastolenému režimu se pak dítě postupně přizpůsobí a přijde mu přirozený. To platí především pro jeho spánek, který budete synchronizovat s Vaším denním rytmem.
Některé děti mají sklony k pravidelnosti, pokud jde o spaní. Jiné bohužel ne, a právě ty to musíte postupně naučit.
Jana D., Praha, učitelka v mateřské školce.
V prvních týdnech života je prioritou spánek
Po narození dítěte se připravte na to, že spánek bude Vaší malé ratolesti naprosto vlastní. Budit se bude pouze na jídlo. To znamená, že prospí klidně až osmnáct hodin denně. Není to každopádně v kuse, ale ve třech nebo čtyřech intervalech. V prvních týdnech dítě rozhodně netuší, kdy je noc a kdy zase den.
Určité rozeznávání přichází až v době kolem prvního půl roku. Tehdy se začne přizpůsobovat Vašim návykům, respektive těm, které ho naučíte. Spánek může být více pravidelný a dítě se do určité míry stane odrazem Vašeho denního rytmu. Je ovšem pravdou, že to nemusí být samozřejmostí u každé malé ratolesti.
V prvním roce se spánek zkracuje
Zhruba od první poloviny roku dítěte dochází ke snižování času vyhrazeného pro spánek. V této době už by mělo být dítě přivyknuté také na denní spaní. To znamená většinu prospat přes noc a přes si schrupnout alespoň na tři hodiny. Ty pochopitelně nemusí být v kuse, ale například během dvou odpočinkových seancí.
Spánek dítěte v průběhu následujících let
S přibývajícím věkem dítěte klesá potřeba spánku a jsou upevňovány životní návyky. To víceméně pocítíte už od druhého roku malé ratolesti. V níže uvedené tabulce Vám ještě shrneme, jak se zkracuje a dělí doba spaní u nejmenších dětí.
Věk dítěte | Doba spánku |
Novorozenci | Až 20 hodin |
Děti do tří týdnů | 16 až 17 hodin |
Děti kolem šesti týdnů | Cca 15 hodin |
Děti ve čtyřech měsících | Až 12 hodin v noci a 2 až 3 hodiny přes den |
Půlroční děti | Cca 11 hodin v noci a 1 až 2 hodiny přes den |
Spaní dětí je pochopitelně individuální záležitostí. Ve většině případů však můžete vycházet z výše prezentovaných hodnot. Takového spacího režimu ovšem docílíte pouze za předpokladu, že budete své děti učit patřičným spacím návykům a nenecháte to pouze na jejich přirozenosti, která nemusí vyjít pokaždé.
Otázky a odpovědi na závěr
S tématem dětského spánku samozřejmě souvisí spousta nejrůznějších otázek. Proto Vám v rámci komplexnosti přinášíme řadu dalších informací. Odpovědi na ty nejpodstatnější dotazy naleznete v následujících řádcích.
V tomto věku vyžadují děti kolem třinácti hodin spánku. Je pravdou, že obvykle celý spánek neprobíhá pouze v noci, ale také se rády zdřímnou hodinku po obědě.
Celková doba spánku se pomalu zkracuje na nějakých dvanáct hodin denně.
Určitě je to dobré, protože takový režim poznají i ve školce. Po obědě si odpočinou a pak jsou plné síly na odpolední hrátky.
Po odpoledním spánku už je raději neukládejte. Rozhodně ne před večerem, kdy je vhodné, aby byly alespoň pět hodin vzhůru. Díky tomu pak rychleji usnou a nebudou se budit.
Nikoliv. Spánek u dítěte je individuální záležitostí, takže odchylky od prezentovaných časů mohou být jednu nebo dvě hodiny.
Publikováno: 16. 04. 2021
Kategorie: Zdraví