Spalničky postihují nejčastěji děti do pěti let
Když se řekne spalničky, není to to samé jako spála. Za spalničkami se skrývá virové onemocnění postihující především děti do pěti let. Výjimkou ovšem nejsou ani starší jedinci nebo dospělí. To platí ale v případě, že jste ve svém životě neabsolvovali očkování, které je povinné. O této kapénkové nemoci Vám prozradíme pár důležitých informací.
- Když jednou onemocníte, máte celoživotní imunitu.
- Přenáší se kašlem a kýcháním.
- Nemoc se dostává do lymfatického systému.
- Postihuje také sliznici a spojivky.
- Délka nemoci je zhruba třináct dní.
Jak poznáte spalničky?
Spalničky nemusí být na první pohled příliš rozpoznatelné. Nejprve se totiž dostaví stavy blízké klasickému nachlazení. To znamená vysoká teplota, suchý kašel, červené oči, celková slabost a nechutenství. Spalničky jsou pak odhalitelné až po objevení červených skvrn na těle. Ve všech směrech je vhodné s dítětem vyhledat lékařskou pomoc.
U spalniček se můžete setkat také se zduřelými uzlinami, bílými pupínky v ústech nebo zarudlými oči. I takové jsou příznaky virového onemocnění.
Martina S., Praha, lékařka.
Povinné očkování v České republice
Onemocnění tohoto typu je v Česku minimalizováno prostřednictvím povinného očkování dětí. Vzhledem k tomu, že u dětí do pěti let věku hrozí poměrně vysoké riziko úmrtí, platí tato povinnost už několik dlouhých let. I díky tomu je výskyt nemoci minimální. To se ovšem nedá říci v rámci celoevropských čísel, která Vám za uplynulé roky přinášíme v níže uvedené tabulce.
Období | Úmrtí na spalničky |
2016 | 5 273 |
2017 | 25 863 |
2018 | 84 462 |
2019 | 89 994 |
Právě povinné očkování u nás omezilo nemoc v maximální míře. Každoročně se lékaři setkají jen s desítkami případů. Obvykle to mohou být i postarší lidé, kteří v mládí neprodělali patřičné očkování.
Univerzální lék na spalničky neexistuje
Spalničky jsou nemocí, která se mimochodem nepojí s žádnou přímou léčbou. To znamená, že nelze aplikovat jeden univerzální prášek a je po starostech. Nemoc se léčí podobně, jako klasická chřipka. Je proto nežádoucí, když se při výskytu spalniček objeví jakékoliv další zdravotní komplikace.
Spalničky v otázkách a odpovědích
Pojďme se ale spalničkám věnovat ještě detailněji. V následujících otázkách a odpovědích rozebereme výše uvedená témata dopodrobna a zmíníme řadu jiných podstatných informací, o nichž byste měli vědět.
Je to především dostatek klidu, aplikování většího množství tekutin, léky na sražení horečky a pobyt v dostatečně větraných prostorách.
Ano, takový pacient musí správně skončit na infekčním oddělení, protože nemoc se šíří kapénkami.
Když je to na počátku těhotenství, hrozí nejrůznější vady dítěte. V pozdější fázi může vyvolat předčasný porod.
Když se dítě nakazí, obvykle se na týden až dva objeví nachlazení a viditelné červené skvrny. Toto období je považováno za infekční.
Nejprve je to v oblasti krku, pak se ale mohou rozšířit po celém těle.
Jaké hrozí špatné scénáře při onemocnění spalničkami?
Velkou nepříjemností bývá to, když se spalničky zkombinují s dalšími nemocemi. Vzhledem k tomu, že jde o vir, může všechno skončit poškozením nervového systému. Především u malých dětí mohou takové problémy končit úmrtím. Velice nepříjemný je také zánět mozku označovaný jako encefalitida. Výjimkou není ani laryngitida, infekce ucha nebo dokonce zápal plic. Tohle všechno jsou přidružené komplikace spalniček, díky nimž je pacient v ohrožení života.
Spalničky u dítěte by neměl podceňovat žádný rodič, což ostatně dokazuje povinné očkování. Ti, kdo se mu chtějí vyhýbat mohou jednou řešit špatný scénář popisovaný výše. Spalničky je třeba vnímat jako nebezpečnou nemoc, která může dítě, potažmo člověka nejenom pěkně potrápit, ale způsobit i nevratné změny na zdraví nebo dokonce úmrtí.
Publikováno: 02. 04. 2021
Kategorie: Zdraví