Skákání panáka je oblíbené mezi malými dětmi
Venkovních her pro děti je více než dost. Pokud se ovšem zamyslíte nad tím, co je takou pomyslnou klasikou, bude to bezpochyby skákání panáka. Každý z nás jistě viděl hrát si děti venku a skákat je v nakresleném obrazci. Pokud své malé ratolesti chcete zapojit také do této pohybové aktivity, potom Vám přinášíme praktický návod, jak na to.
- Budete potřebovat křídu.
- Nějaký předmět na házení.
- Poté namalujete panáka.
- Vysvětlíte dětem pravidla.
- Můžete se pustit do hry.
Skákání panáka – obecný popis
Nejprve začneme trochu obecněji. A to je základním popisem této venkovní hry. Na zem namalujete panáka, do jehož polí děti následně hází například kamen. Poté musí proskákat panáka na jedné noze a cestou zpět sebrat kámen ze země. Vítězí ten, kdo hodí všechna čísla za sebou a proskáče celého panáka.
Věděli jste o tom, že skákání panáka bylo mezi Římany oblíbenou činností pro posílení svalstva a mrštnosti? Jen s tím rozdílem, že Římané skákali dál a měli ještě zátěž.
Milan S., Praha, historik.
Skákání panáka v číslech
Skákání panáka je primárně o číslech, která jsou vepsána v těle panáka. Ten mimochodem nemusí mít jenom klasický tvar. Právě v souvislosti s vepisováním čísel se Vám hodí několik níže uvedených informací zapsaných v přehledné tabulce.
Předmět | Hodnota |
Počet čísel v kresbě | 5 až 11 |
Standardní panák | 8 polí |
Břicho | Čísla 4 a 5 |
Hlava | Čísla 7 a 8 |
U hry zvané „skákání panáka“ je příjemné to, že kreativitě se meze rozhodně nekladou. To znamená, že si můžete udělat v podstatě libovolně velkého panáka. Oblast rukou může být vyznačena klidně dvakrát. Díky tomu bude trvat hra podstatně delší dobu a děti zabavíte na odpovídající čas. I to můžete vnímat jako jednu z hlavních výhod.
Přešlap není ve hře povolen
Skákání panáka je samozřejmě spojeno s určitými pravidly. To znamená, že když hodíte kámen či jiný předmět špatně mimo další číslo, zdržujete se jednoho kola hry. Obdobná situace nastává v okamžiku, kdy dítě přešlápne při skákání panáka. Pak je zapotřebí celou sekvenci opakovat. Díky tomu budou mít děti pohybu více než dost.
Základní otázky a odpovědi
Tato populární dětská hra samozřejmě vyvolává řadu otázek mezi rodiči. Jestliže si nejste jisti pravidly nebo dalšími věcmi, potom se začtěte do následujících řádků. V nich Vám bude vysvětleno vše potřebné od A až do Z.
Nikoliv. Děti si mohou nakreslit jakékoliv obrazce či symboly. Záleží na jejich kreativitě.
V ideálním případě ho namalujte na silnici, chodník nebo jinou dlážděnou plochu, která je pro skákání ideální a bezpečná. Využít k tomu můžete například omývací barvy. Panák se omyje ze silnice omyje při prvním dešti.
Ano, při skákání panáka musí dítě daný předmět přeskočit. Je třeba to provést opět na jedné noze.
Cestou k hlavě panáka jej musí děti přeskočit. Sebrat ho mohou až cestou nazpět v průběhu skákání. Při sbírání kamene je nutné stát opět na jedné noze.
K takovému kroku může dojít pouze v okamžiku, kdy děti skáčou přes dvě pole vedle sebe. Typickým příkladem jsou ruce a hlava. Na hlavě je pak nutné se otočit a doskočit na ni oběma nohama znovu.
Skákání panáka v různých podobách
Jak už jsme prozradili v průběhu článku, skákání panáka nemusí být vždy spojeno s typickou postavou panáka. Jeho tvorbu můžete nechat na kreativitě své nebo svých dětí. To znamená, že utvořit lze bezpočet dalších variací panáka. Pravidla si můžete nastavit také podle sebe. Jakákoliv změna pak jistě potěší děti, protože to bude zpestřením jejich oblíbené hry.
Některé děti mohou skákat panáka na čas. To znamená, že je připravena časomíra a každé kolo je třeba stihnout do určitého času. Pomyslným odpočinkovým místem při skákání je vždy hlava. Celého panáka nejrychleji odskákal Ashrita Furman, který je mimochodem zapsán v Guinessově knize rekordů. Celého panáka skákal pouhých 68 vteřin, což je obdivuhodný výkon.
Publikováno: 29. 04. 2021
Kategorie: hry