Šestá nemoc zní hrozně. Prodělá jí přitom třetina dětí
Především s menšími dětmi se pojí různá onemocnění označovaná, jako sedmá nemoc, pátá nemoc nebo šestá nemoc. Právě pomyslné „šestce“ se budeme v tomto článku více věnovat. Vědět by o ní měli hlavně rodiče malých dětí, protože u nich se vyskytuje nejčastěji.
- Primárně se týká miminek a batolat.
- Odborný název zní Roseola infantum.
- Doprovázena je růžovou vyrážkou.
- Jde o poměrně běžné onemocnění.
- Není nijak výrazně nebezpečné.
Herpetický virus zvaný Šestá nemoc
Na onemocnění zvané Šestá nemoc můžete narazit také pod označením vir šestého typu. Slovíčko vir zde hraje důležitou roli, protože se jedná o herpetický virus HHV-6. I když označení této nemoci zní jakkoliv exoticky, ve výsledku nejde o nic závažného. Přesto může průběh nemoci u malých dětí vyděsit nejednoho rodiče.
Na šestou nemoc neexistuje žádné očkování. Pokud takovým onemocněním dítě trpí, je to pouze jednou v životě, protože tělo si následně vytvoří protilátky a zvýší svou obranyschopnost.
Marie L., Brno, lékařka.
Šestá nemoc v číslech
O šesté nemoci Vám toho pochopitelně prozradíme více než dost. Nejprve se ale pojďme zaměřit na čísla. V tabulce níže popisujeme údaje související s tímto onemocněním, která by měl zná bezpochyby každý rodič.
Předmět | Hodnota |
Projev nemoci | U dětí do tří let |
Inkubační doba | 5 až 12 dní |
Onemocnění celorepublikově | Postihuje třetinu dětí |
Doprovázené horečky | Cca 39 °C až 40 °C |
Na první pohled může nemoc připomínat klasické nachlazení. Určitým strašákem se ovšem stanou vysoké teploty a růžová vyrážka objevující se na těle dítěte. Podezření na šestou nemoc následně potvrdí ošetřující lékař, kam byste měli s ratolestí ihned vyrazit. Nebojte se, Vaše dítě rozhodně nečeká žádná drastická léčba.
Vyrážka může být po celém těle
Když se projeví šestá nemoc u dítěte, vyrážka se obvykle objeví na trupu. Odtud se může během velice krátké doby rozšířit i do ostatních partií těla. Nejčastěji je to směrem ke krku a ke končetinám. Naštěstí vyrážka nikterak nesvědí, takže je spíše optickou záležitostí. Její výskyt může být v řádu několika hodin, někdy i vícero dní.
Šestá nemoc v otázkách a odpovědích
Jestliže Váš i přes výše popisované řádky šestá nemoc děsí, pak není nic jednoduššího než se o ní dozvědět něco více. V tom Vám bude nápomocno pár otázek prezentovaných níže, na které získáte hodnotné odpovědi.
Šestá nemoc je léčena tzv. symptomaticky. Laicky řečeno jsou obtíže odstraňovány stejně, jako u jiného virového onemocnění. To znamená dobrý spánek, léky na snížení horečky a v neposlední řadě dostatečný pitný režim.
V některých případech může být nemoc viditelnější. To dokazují například zduřelé uzliny. Výjimkou dokonce není ani zánět hltanu.
Ano, tento typ nemoci je dokonce vysoce infekční, takže se jím mohou poměrně snadno nakazit další děti. Infekčnost dítěte je povětšinou po celou dobu viditelné vyrážky. S jejím odezníváním odchází i přenos nemoci.
Ano, ale spíše ve výjimečných případech. Daleko více se vyskytuje u žen nežli u mužů.
V případě těhotných žen hrozí ohrožení plodu dítěte. Samotný průběh onemocnění je spojen především s vysokými horečkami.
Dospělí lidé se mohou léčit déle jak týden
Pokud Vás jako rodiče malých ratolestí přece jenom nemine šestá nemoc, připravte se na to, že takový virový stav je obvykle spjat s nechutenstvím. S horečkou se pojí větší únava a bolestivost těla. Budete mít nutkání delší dobu spát. Onemocnění je v podstatě obdobné, jako u chřipky. Jen v případě šesté nemoci může mít horečka, potažmo celkový zhoršený zdravotní stav prodloužené trvání. Ve výjimečných případech více jak sedm dní.
Vzhledem k tomu, že šestou nemocí trpí každé třetí dítě v Česku, buďte si jisti, že při nezanedbané péči nejde o nic hrozného. A prodělaná nemoc je ve své podstatě úspěšnou cestou k vytvoření odpovídající imunity.
Publikováno: 05. 04. 2021
Kategorie: zdraví