Sedmá nemoc je novodobým onemocněním dětí

Sedmá nemoc je typem onemocnění, o kterém neměly naše babičky páru. Možná ani postarší rodiče nevědí, o co se jedná. Tzv. syndrom ruka – noha – ústa patří totiž k „moderním“ nemocem a v dřívějších dobách se s ním nikdo nezabýval. Tato nemoc je vzhledem ke svým příznakům špatně zaměňována za spálu, takže možná i to sehrálo svoji roli.

  • Anglické označení nemoci Hand, Foot and Mouth Disease.
  • Podle toho existuje zkratka HFMD.
  • Popularizace nemoci v 90. letech minulého století.
  • Onemocnění způsobují enteroviry.
  • U dospělých lidí je nemoc výjimečná.

Virové onemocnění zvané Sedmá nemoc

Sedmá nemoc je infekčním onemocněním. To znamená, že se přenáší prostřednictvím kapének. Kromě jiného jsou to také sliny nebo dokonce stolice dítěte. Jedním z největších nositelů je virus Coxsackie A16. Je ovšem pravdou, že existuje vícero těchto virů způsobujících sedmou nemoc. To znamená, že dítě jí může chytit vícekrát, dokud si neudělá protilátky na všechny typy virů.

Proti sedmé nemoci bojuje imunitní systém dítěte. Na konkrétní typ viru malá ratolest neonemocní vícekrát.

Zdeněk L., Brno, lékař.

Koho postihuje a jak dlouho trvá?

Jak už asi správně tušíte, sedmá nemoc je spojena s kožní vyrážkou. Jak už prozrazuje její označení ruce – nohy – ústa, přesně na těchto partiích těla se vyskytuje. V tabulce níže Vám prozradíme několik číselných údajů souvisejících s novodobou sedmou nemocí.

PředmětHodnota
Postihuje dětiDo 5 let věku
Inkubační doba3 až 7 dní
První příznakyDo 24 hodin po nakažení
Velikost malých puchýřků3 až 7 milimetrů
Základní informace a číselné údaje týkající se sedmé nemoci.

Právě puchýřky a vřídky v oblasti obličeje jsou příčinou toho, že malé děti odmítají jíst. V mnohých případech i pít, protože kontakt s těmito „afty“ jim způsobuje nepříjemnou bolest. Tento stav můžete u dítěte vydržet dokonce několik dní.

Malé dítě, kterého trápila sedmá nemoc je nyní veselé.

Sedmá nemoc a její příznaky

Sedmá nemoc může započít poměrně nevině a ve velké míře připomíná klasické nachlazení. Dostaví se bolesti v krku, průjem, horečky a určité nechutenství. Mnohdy mohou děti zvracet nebo se jim zduří lymfatické uzliny. Teprve až vyrážka na ústech, rukou či nohou může značit, že se jedná o virové onemocnění zvané Sedmá nemoc.

Léčba a další nezbytné informace

Sedmá nemoc stejně, jako jí podobná onemocnění nejsou léčena univerzálními léky. Ty jednoduše neexistují. To znamená, že se přistupuje k symptomatické léčbě, kdy je třeba dítě přesunout mimo ostatní ratolesti, dopřát mu klid a použít běžné léky na tlumení konkrétních obtíží. Více se dozvíte v otázkách a odpovědích níže.

Co zabírá na sedmou nemoc?

Nejčastěji je to klid, analgetika pro zmírnění bolesti a dostatečný pitný režim. Vhodné léky samozřejmě předepíše lékař, kterého byste měli s dítětem navštívit.

Jaké další příznaky má toto onemocnění?

Sedmá nemoc se může projevovat i celkovou apatií dítěte. Vedle bolesti břicha to mohou být malé afty uvnitř dutiny ústní. Právě ty vedou k jistému nechutenství.

Kdy je dítě pro ostatní infekční?

Je to od okamžiku, odkdy se na jeho těle začnou objevovat viditelné puchýřky. Mnohem déle je však infekční stolice dítěte. Některé zdroje uvádí, že to může být kolem jednoho měsíce.

S jakými nemocemi je často zaměňována sedmá nemoc?

Obvykle je to se spálou, která má velice podobný průběh. Výjimkou nejsou ani plané neštovice nebo pásový opar, a to právě kvůli viditelným puchýřkům.

Jaké přípravky se používají na hojení puchýřků?

Obecně jsou odporučovány zinkové masti. Na zklidnění jsou vynikající antihistaminika.

Sedmá nemoc u dospělých lidí

Sedmá nemoc je primárně dětskou záležitostí, a to v 95 % případů. Existuje tedy malé riziko, že se onemocněním mohou nakazit i dospělí. Oproti dětem má u nich nemoc spíše mírnější průběh. Určitou rizikovou skupinou lidí se mohou stát těhotné ženy. Pokud by k onemocnění došlo v prvních měsících, vzniká nebezpečí pro plod. Později je to předčasný potrat. Také u obézních lidí může být průběh sedmé nemoci o něco náročnější nežli u běžného a zdravého člověka.

Publikováno: 09. 04. 2021

Kategorie: Zdraví