Pitný režim u dětí je velice často podceňován
Když máte malé děti, musíte se u nich zaměřovat nejen na vhodný jídelníček, ale také na pitný režim. Spousta rodičů má strach, aby své děti „nepřelévalo“ vodou. Jenže právě sami děti o pití umí říci až když mají žízeň, a ta je považována za počátek dehydratace. Z toho důvodu je zapotřebí zavést jisté pitné návyky, a hlavně pití dětem nenápadně podsouvat.
- Voda je základem života.
- V těle novorozence tvoří až třičtvrtě jeho hmotnosti.
- Voda z těla odchází nejčastěji močí.
- Až 20 % se jí vypaří kůží.
- Nalézt musíte vhodnou vodní bilanci.
Pitný režim je důležitý hned od narození
Když se narodí malé děti, jejich pitný režim je zajištěn prostřednictvím mateřského mléka. Popřípadě je to s pomocí kojenecké výživy. V prvních měsících života se denní dávka tekutin pohybuje kolem 200 ml denně. Po jednom roce je to až 500 ml. Vše v podobě mléka, z něhož získává dítě nejvíce živin.
V okamžiku, kdy začnete dítěti podávat také jiné tekutiny nežli mléko, volte ve všech případech vodu. Ta jim sice tolik nechutná, ale pro tělo a jeho části je nejpřínosnější.
Karel S., Praha, výživový poradce.
Kolik vody musí dítě vypít?
S přibývajícím věkem dítěte samozřejmě dojde k přerušení kojení a k běžné stravě se musí přidat více tekutin. V tabulce níže Vám prozradíme, jak velké množství vody je zapotřebí dítěti předkládat od druhého roku života.
Věk dítěte | Optimální pitný režim |
Od dvou do tří let | 1,3 l |
Od čtyř do osmi let | 1,6 l |
Od devíti do třinácti let | 2 l |
Od čtrnácti let | 2 až 2,5 l |
Jde pochopitelně o denní přísun tekutin za den. S přibývajícím věkem už mají děti vyvinutý lepší smysl pro vnímání žízně, potažmo dehydratace. V útlém věku takové věci jako rodiče musíte jednoduše ohlídat.
Pitný režim od narození
Pitný režim samozřejmě začíná narozením dítěte. Nejprve je to mateřské mléko, popřípadě náhradní mléčná výživa. Poté by měla přibýt voda. V tomto případě vsaďte na převařenou kojeneckou vodu. Alternativou jsou speciální dětské čaje. Teprve až s přibývajícím věkem přichází na přetřes i jiné druhy pití.
Jaké druhy tekutin podávat dítěti?
Spousta rodičů se určitě zabývá otázkou, jaké tekutiny dítěti předkládat? Je obecně známo, že děti o neochucenou vodu příliš nestojí, tak co vlastně mohou pít? Jak jim zajistit pravidelný pitný režim? Na to se podrobněji podíváme v níže uvedených otázkách a odpovědích.
Bývá to zhruba do věku tří let. Poté je možné nasadit jiné druhy tekutin.
Určitě dětem pravidelně nepodávejte sladké limonády, energetické nápoje, černý čaj nebo dokonce kávu. Tyto tekutiny nejdou vhodné pro dětský pitný režim.
V první řadě jim mohou kazit jejich dětský chrup. Dále přispívají k obezitě a nevhodné jsou i z pohledu přísunu energetických hodnot.
V nejlepším případě je to čistá voda. Pitný režim má tvořit neochucená voda, a ještě lépe bez bublinek. Tekutiny se snažte dětem podávat v pokojové teplotě. A to platí nejenom pro zimní, ale také pro letní období.
Jejich teplota by se měla pohybovat mezi 20 °C až 25 °C.
Děti Vám nechtějí pít vodu? Poradíme Vám
Je naprosto logické, že děti v mladém věku budete muset nutit pít a hlídat jim pitný režim. Jenže, co když odmítají čistou vodu? Potom zkuste být trochu vynalézaví. Dopřávejte jim dostatek tekutin i jiným způsobem, nežli je pití. Vsadit můžete kupříkladu na pravidelný přísun polévek. I ty představují tekutiny. Když budou dětem chutnat, dokáží polévky sníst dostatečné množství.
Připravujte jim svačinu z ovoce, ve kterém je dostatek vody. Typickým příkladem může být meloun, jablka, broskve a jiné. Opatrní byste měli být u bylinkových čajů. V jejich případě se musí jednat o produkty vhodné pro malé děti. Zahrávat byste si neměli ani s minerálními vodami, i když neslazenými. U nich je doporučená dávka kolem jedné sklenice vody za den. Mnohem lepší je čistá a neminerální voda. Nepodceňujte pitný režim dítěte, který je zkrátka důležitý.
Publikováno: 11. 04. 2021
Kategorie: Zdraví