Jídelníček pro děti – Pár rad a inspirací pro rodiče
Jídelníček je pro dítě stejně důležitý, jako pitný režim. Spousta rodičů však nemá úplně ideální představu o tom, co jejich děti v určitém věku potřebují. Neví, jakým neduhům se v rámci stravování vyhnout a co do jídelníčku naopak zakomponovat. Jestliže v této oblasti také trochu tápete, přinášíme Vám několik hodnotných informací.
- Tipy pro předškolní děti.
- Doporučení pro mladší školáky.
- Ideální strava pro starší školáky.
- Jídelníček pro dospívající a mladistvé.
- Rady, tipy a mnohé jiné.
Různé věkové kategorie mají odlišné požadavky
Na počátku všeho si musíte uvědomit jednu zásadní věc. Stravování malého dítěte bude určitě jiné nežli příprava jídla pro mladistvého. S přibývajícím věkem se objevují další a další věci, na které byste si měli dát v rámci jídelníčku pozor. V níže uvedené tabulce Vám prozradíme, na jaké věkové kategorie se zaměříme.
Označení | Věková kategorie |
Předškolní děti | 3 až 6 let |
Mladší školáci | 7 až 10 let |
Starší školáci | 11 až 15 let |
Dospívající děti | 16 až 18 let |
Je logické, že jídelníček musí být odlišný pro každou z těchto věkových kategorií. Pokud tedy chcete podpořit zdravý životní styl u svých ratolestí, začtěte se do níže uvedených řádků.
Jídelníček pro předškolní děti je spojen také s odpovídajícím pitným režimem. Děti by v tomto věku měly vypít kolem jednoho litru tekutin denně.
František M., Brno, výživový poradce.
Jídelníček pro předškoláky
U dětí ve věku od tří do šesti let to bude celkem jasné. Klaďte větší důraz na mléčné výrobky a mléko, protože děti jsou ve vývinu a rostou. Důležitý je především vápník. Snažte se při vaření vyhýbat soli a dejte raději přednost bylinkám. Nejlepší způsoby přípravy jídla jsou dušení, pečení a vaření. Dítě by mělo jíst minimálně pětkrát denně, z čehož musí být tři hlavní jídla. K nim si připočtěte dvě nebo tři svačiny.
Mladší děti a jejich jídelníček
U mladších dětí ve věku mezi sedmi až deseti lety klaďte důraz na dostatečný energetický přísun. Ratolesti jsou daleko živější a mají více fyzických aktivit. Jídelníček by měl být tvořen vydatnou stravou, takže je ve škole posílejte na pravidelné obědy a připravujte jim obsahově vyvážené svačiny. Rozhodně je dobré odbourat jakékoliv bufetové stravování.
S věkem roste také chuť
Když z Vašich malých ratolestí vyrostou velcí školáci, kterým je kolem patnácti let, měli byste opět upravit jídelníček. Oproti dětským létům je určitě dobré, že takové děti jsou schopny konzumovat v podstatě cokoliv. I přesto nepolevujte a myslete na výživovou stránku věci. Děti ve věku od jedenácti do patnácti let velice často sportují, proto cilte například na dostatečný přísun vitamínu B12. Ten je obsažen například v mase a v mléčných výrobcích. Dále musí vhodný jídelníček obsahovat dostatek železa a fosforu. I v tomto věku ke kladen velký důraz na energetickou hodnotu, protože děti jsou stále živé a hyperaktivní.
Jídelníček v otázkách a odpovědích
Nyní se ale pojďme zaměřit na konkrétní případy. Na reálné tipy, které můžete využít nejenom při stravování svých malých ratolestí, ale také u dospívajících jedinců. Více informací vyčtete z níže uvedených otázek a odpovědí.
Ideální je například přesnídávka v kombinaci s rohlíkem. Vyzkoušet můžete chléb s nějakou zdravou pomazánkou. V tomto věku by měla být nejvydatnější snídaně, takže třeba pečivo, tvaroh a spousta ovoce.
Vzhledem k výraznějším pohybovým aktivitám to bude cca 1,5 až 2 litry za den.
U mladších dětí to může být chléb s tvarohem a ředkvičkami. Výjimkou není ani pohanková kaše s kakaem. Starší děti si mohou pochutnat na zapečených rajčatech se sýrem a lehkém balkánském salátu.
Ten by měl být zaměřen především na minerální látky a vitamíny. Zapomeňte na jednoduché tuky nebo spoustu sacharidů. Držte se spíše zdravé výživy.
Můžete jim nachystat celozrnné pečivo s máslem, šunkou a ředkvičkami. Chutné jsou obložené chleby, vejce, zelenina, a to vše v kombinaci s ovocnými džusy.
Publikováno: 12. 04. 2021
Kategorie: Zdraví