Hry se švihadlem rozvíjí motoriku a dovednost

Dětem můžete vymyslet nejrůznější venkovní hry. Pokud se ovšem zamyslíte nad úplnou klasikou, každého rodiče jistě napadnou hry se švihadlem. Vždyť právě těm jsme jako malí věnovali nejvíce času, tak proč do nich nezapojit i naše malé ratolesti? V tomto případě se Vám jistě hodí několik praktických informací a tipů na zajímavé hry.

  • Proč by děti měly používat švihadla?
  • Kdy je nejvyšší čas začít?
  • Jaké jsou základní cviky?
  • Které hry patří k nejoblíbenějším?
  • Podporujte své děti ve hře.

Hry se švihadlem jsou přínosné

Hry se švihadlem jsou především o mrštnosti, koordinaci, kreativitě, rozvoji myšlení a soustředění. Když si k tomu všemu přidáte dostatek pohybu zjistíte, že touto činností dětem maximálně prospíváte. Navíc švihadlo se nemusí týkat pouze jednotlivce. Hry se švihadlem patří do kolektivních sportovních aktivit, takže se jim často oddává více dětí naráz.

Děti se při skákání přes švihadlo nemusí řídit jen známými hrami, ale mohou dát prostor vlastní kreativitě. Vymyslet si mohou spoustu nových přeskoků, her a pravidel.

František K., Vranov, vedoucí tábora.

Proč aplikovat hry se švihadlem?

Ještě, než se zaměříme na konkrétní hry se švihadlem, zmíníme několik dalších pozitiv souvisejících se skákáním přes švihadlo. Například to, že tato činnost u dětí rozvíjí jejich paměť. Rozvíjeny jsou čtecí schopnosti, bystrost, klid a celková chytrost. Je prokázáno, že děti zabývající se tímto sportem jsou méně agresivní.

Skákání přes švihadlo mimo jiné podporuje motoriku a zesiluje kosti. Ty jsou pak mnohem zdravější. To samé platí také o svalstvu. Do jisté míry to zajišťuje i skákání panáka. Pokud chcete děti naučit hraní se švihadlem, můžete začít klidně od čtyř let jejich věku.

Mladá dívka trénuje se švihadlem a zlepšuje svoji fyzickou kondici.

Základní varianty skákání

Jestliže Vaše děti nepodlehnou hře zvané kuličky, pusťte se do různých způsobů skákání přes švihadlo. Vše začíná jediným přeskokem v pozici vajíčka a končit může přeskokem snožmo opakovaným desetkrát. Mezi tím je dalších deset cviků se švihadlem, v rámci nichž by dítě nemělo chybovat. Kdo tohle dokáže, vítězí.

Známé hry se švihadlem

Pokud Vás zajímá, jaké ostatní cviky se švihadlem je třeba provádět u výše uvedené sestavy, představíme Vám některé z nich v tabulce níže. A to včetně počtu opakování.

CvikPočet opakování
Po levé noze dozadu3x
Snožmo s točením švihadla dozadu5x
Po levé noze7x
Střídavě pravdou a levou nohou9x
Některé z dalších úkolů při hře se švihadlem.

Kromě toho existují i jiné hry se švihadlem. Typickým příkladem je Opakovačka nebo Švihadlová princezna. Tou se stává dívka, které se podaří točící se švihadlo přeskočit nejvíce krát. Mezi dětmi jsou oblíbené také další švihadlové hry – Abeceda se švihadlem, Šel medvídek do školky, Štěstí neštěstí nebo El Reloj. Pokud by Vaše děti nic z toho neoslovilo, pak se samozřejmě můžete spolehnout na pouštění draka.

Co dalšího je třeba vědět o skákání přes švihadlo?

Hry se švihadlem lze celkem dobře přirovnat k oblíbené zábavě zvané geocaching. V jejím případě také spojíte fyzické síly s dovedností a vše propívá myšlení. Jestliže v tomto směru chcete detailněji poznat ještě další švihadlové hry, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak se hraje hra Štěstí neštěstí?

Jedno dítě drží švihadlo za konec a točí s ním kolem sebe. Ostatní přeskakují. Přitom se říkají slova láska, bohatství, neštěstí a podobně. Kdo se švihadla dotkne, toho se to týká.

Jak se hraje Šel medvídek do školky?

Předříkává se básnička. Při lichých slabikách je třeba skákat přes švihadlo. Na konci textu se skáče vajíčko. Tato pravidla si lze samozřejmě upravit k obrazu svému.

Odkud pochází švihadlová hra El Reloj?

Domovinou této zábavné činnosti je Peru.

Jak se hraje Opakovačka?

Děti se domluví, kdo bude vyzyvatel a následně si rozdělí čísla pořadí. Vyzyvatel zadá úkol ve skákání přes švihadlo a ostatní ho musí zopakovat. Kdo úkol nesplní, vypadne, včetně vyzyvatele. Novým vyzyvatelem je další v pořadí.

Kde jsou známy říkanky Šel medvídek do školky?

Tato hra se švihadlem je populární především ve Francii a ve Spojených státech amerických.