Geocaching je poznávací hrou pro celou rodinu
Jestliže hledáte pokročilejší hru pro děti a něco více, než je skákání panáka, máme pro Vás jeden praktický tip. Jedná se o hru spojující oblast turistiky a sportu. Jde o dobře známý geocaching. Jestliže nemáte povědomí o tom, jak se této aktivitě věnovat nebo co nabízí, začtěte se do následujících řádků.
- Využíván je navigační družicový systém neboli GPS.
- Vsadit můžete na turistické navigace či chytré telefony.
- Dle přesných souřadnic hledáte cache.
- Česky jsou tyto schránky označovány jako kešky.
- Této hře se lze věnovat v podstatě po celém světě.
Geocaching a základní názvosloví
Abychom Vám geocaching co možná nejvíce přiblížili, hodí se znát význam několika základních pojmů z tohoto oboru. Kromě kešek byste měli vědět, jak se říká těm, kdo schránky hledají. Jsou to geokačeři. Ve schránce se nachází logbook, do něhož svůj nález zapisujete. Setkat se lze ještě s výrazem pro lidi, kteří nejsou zasvěcení v geocachingu. Těm se říká mudlové.
Geocaching je spojen i s velkou internetovou databází kešek, kde své nálezy evidujete. Vaše konto nalezených pokladů tak můžete porovnávat s ostatními.
Pavel L., Opava, geokačer.
Jaký je smysl této rodinné hry?
Mnohé jsme prozradili už v úvodu tohoto článku. Smyslem geocachingu je vyhlédnout si v obří světové databázi kešky na příslušných místech a vydat se je hledat. A to za pomoci zeměpisných souřadnic. Obvykle bývá k dispozici i nápověda. Kešky Vás primárně zavedou na překrásná a zajímavá místa, o nichž jste doposud třeba vůbec nevěděli. V tom mimo jiné spočívá kouzlo této hry.
Nalezená schránka obsahuje pomyslné poklady v podobě nejrůznějších předmětů. Když chcete, můžete provést výměnu. Něco vložíte, něco si vezmete. Provedete zalogování, které po návratu domů zapíšete ještě do systému online.

Keše nejrůznějšího tvaru a vzhledu
Geocaching je rozmanitý nejenom konkrétním místem, ale také nápaditostí. Občas můžete narazit na kreativní skrýše, při jejichž hledání se zabaví nejenom děti, ale i Vy sami. Někdy může mít keška podobu kanystru, jindy miniaturního předmětu, do něhož se vejde pouze logbook. Hledat je můžete v zemi, pod kameny, na stromech i ve vodě.
Geocaching a obecné statistiky
Nyní Vás trochu podrobněji seznámíme s dalšími věcmi týkajícími se této rodinné zábavy. V tabulce níže se zaměříme především na čísla. Díky nim si uděláte lepší představu o hledání pokladů, a to nejenom v Česku, ale po celém světě.
Předmět | Hodnota |
Počet keší na světě | Přes 3 miliony |
Počet zemí ukrývajících poklady | 191 zemí světa |
Počet světových organizací | 200 |
Vzdálenost mezi keškami | 161 metrů od sebe |
Nejexotičtější kontinent | Antarktida |
Jak můžete správně tušit, geocaching je celosvětovou masivní záležitostí. I kdybyste se s dětmi této činnosti věnovali pouze na území České republiky, můžete si být jisti, že kolem sebe budete mít stovky až tisíce zajímavých kešek. Díky nim jste schopni prozkoumat ta nejkrásnější místa naší země.
Geocaching v otázkách a odpovědích
Hledání kešek nabízí spoustu možností a je velice pestré. V následujících otázkách a odpovědích Vás seznámíme například s dělením keší podle jejich velikosti nebo charakteru. Dozvíte se spoustu dalších a přínosných informací.
Ta nejmenší je označována slovem „nano“. Ty větší jsou pak popisovány jako micro, malá, střední nebo velká keš. Pokud jde o schránku neurčitelné velikosti, značena je jako other.
Zajímavá je například mystery cache, webcam cache, lettebox hybrid, virtuální cache nebo event cache vztahující se k nějaké události.
Ano, obtížnost terénu je velice důležitou informací. To platí dvojnásob, když plánujete výlet s dětmi. Obtížnost je značena od 1 do 5.
Tato celosvětově úspěšná hledací hra vznikla ve Spojených státech amerických a rozšířila se do celého světa. Funguje od roku 2000.
V Česku je evidováno přes 39 tisíc lidí s tímto zájmem.
Publikováno: 30. 04. 2021
Kategorie: Hry