Akné – problém postihující především mladé děti
Akné je kožním onemocněním, které postihuje novorozence, ale především mladistvé. Děti v mladém věku kvůli tomu často trpí a stydí se. Bílé pupínky ovšem nemusí být způsobeny jen špatnou péčí o pleť, jako je tomu například u zanedbané péče o chrup. O tom a mnohém dalším si povíme v následujících řádcích.
- Odborný název Acne vulgaris.
- Často označováno, jako trudovina.
- Jedná se chronické onemocnění kůže.
- Hodně často postihuje děti v pubertě.
- Nevyhýbá se však ani novorozencům.
Akné u novorozenců
I když si každý myslí, že akné postihuje jen mladé děti, není tomu tak. Důkazem toho jsou novorozenci, u nichž se může objevit chvíli po narození. Obvyklou příčinou je reakce těla dítěte na matčiny hormony. S malými pupínky tohoto typu se potýká v podstatě každé páté novorozeně.
Novorozenecké akné není ničím nebezpečným. Povětšinou zmizí samo od sebe. Důležitá je pouze šetrnost k postiženým místům. Ty jsou primárně v oblasti obličeje.
Martina S., Praha, lékařka.
Jak se projeví akné na dětech?
Toto kožní onemocnění asi není nutné z pohledu vzhledu popisovat. Na kůži se vytvoří vřídky podobné neštovicím, v nichž se objeví bílý a nažloutlý sekret. Někdy může jít o tvrdé černé tečky. Uhry, jak se jim obecně říká je možné samozřejmě vymáčknout, přičemž na postiženém místě vzniká načervenalý flek.
Akné jako takové se na dětech nepodepisuje jenom z pohledu vzhledu. V závislosti na věku dítěte to mohou být i psychické problémy, protože konkrétní jedinec se za pupínky stydí nebo je středem posměšků. Vždy je zapotřebí v tomto ohledu posilovat sebevědomí dítěte. Ve většině případů to čeká každého puberťáka a v dospělosti takové problémy obvykle odezní.
Vhodná strava udělá hodně
Pokud nejde vyloženě o dědičnou příčinu výskytu akné, pak sehrává velkou roli jídelníček. Existují totiž některé pochutiny, které mohou působit na častější výskyt kožního onemocnění. Typickým příkladem jsou citrusové plody, vybrané typy cukrů a také kyselé okurky. Do jisté míry se ovšem jedná o individuální záležitost.
Jak se popasovat s akné?
Vhodné je pravidelné čištění pleti, a to alespoň dvakrát denně. Je lepší, pokud si děti pupínky nevymačkávají, protože mohou natropit více škody nežli užitku. Díky většímu promašťování dětské pokožky není nutné používat speciální krémy. Na zakrytí se používají korektory se zinkem. A jak je to s výskytem akné u mladé generace?
Předmět | Hodnota |
Onemocnění postihne většinu dětí | 85 % až 95 % |
Nejčastější období výskytu | 12 až 24 let |
Novorozenecké akné | Každé páté dítě |
Délka trvání u novorozence | Týdny až měsíce |
Léčba onemocnění kůže samozřejmě nabývá nejrůznějších forem. Vedle hygienických přípravků pro lokální léčbu se používá také ta laserová technika. Výjimkou není ani fototerapeutická léčba. Aplikovány mohou být speciální léky tlumící z dlouhodobého hlediska výskyt kožního onemocnění. Jednou z použitelných alternativ je i zmiňovaná změna stravování.
Co způsobuje výskyt nevzhledných pupínků?
Kromě dědičnosti, o které zde padla zmínka existuje samozřejmě řada dalších důvodů, proč se na obličeji Vašeho dítěte objeví akné. O některých z nich se více rozepíšeme v níže uvedených otázkách a odpovědích.
Asi jednu z největších. Je to především puberta, kdy se u dětí projevuje kožní onemocnění. V tomto období dochází ke zvýšené produkci mazových žláz.
Dále jsou to nejrůznější bakterie. Když se děti pokouší šťourat v pórech, často si na kůži zanesou bakterie. Kůže pak reaguje tímto způsobem. Podobně si lze akné přenést na jiné části těla.
Je to také možné. Při stresu se produkuje adrenalin, a to se u mladistvých může projevovat ve vytvořeném akné.
Odumřelé buňky kůže mohou vést k výskytu pupínků. Proto je třeba postiženou pleť pravidelně omývat.
O to se svépomocí raději nepokoušejte a navštivte odborníky, ať dítěti zbytečně nepoškodíte a nepodráždíte pleť.
Publikováno: 19. 04. 2021
Kategorie: zdraví