ADHD určitě neznamená konec spokojeného života
Děti mohou být od útlého věku omezovány různými nemocemi souvisejícími s poruchami mozku. Typickým příkladem je dětská mozková obrna. Vrozenou neurovývojovou poruchou je také ADHD. V souvislosti s touto zkratkou se nepoužívá označení nemoc, takže v podstatě nejde léčit. Existují však procesy, které vše dokáží zvládat.
- Porucha pozornosti s hyperaktivitou.
- Hyperkinetická porucha.
- Anglicky Attention Deficit Hyperactivity Disorder.
- Vyznačuje se neklidem a nepozorností.
- Děti si ji mohou přenést do dospělosti.
Jak dochází ke vzniku ADHD?
S touto poruchou se děti rodí. Zjednodušeně řečeno ji lze popsat tak, že jedna část mozku pracuje rychleji nežli ta druhá. Díky tomu dochází k celkové nerovnováze nervové soustavy. To vede k poměrně známé nepozornosti, neklidu a k výraznému impulsivnímu chování. ADHD se může u některých dětí projevovat více, u jiných zase méně.
O zvládnutí ADHD u dětí vypovídá především dobře uchopená a aplikovaná léčba. K dětem s takovou poruchou je zapotřebí přistupovat zcela odlišným způsobem.
Bohuslav L., České Budějovice, lékař.
Nejčastější projevy poruchy pozornosti
Tento syndrom je na dětech viditelný hlavně v jejich chování. To znamená, že děti mohou mít problémy se spánkem, hůře se vyjadřují a někdy můžou bojovat i se zhoršenou motorikou. Špatná je především pozornost a soustředění, chápání některých úkonů a podobné věci.
Děti trpící poruchou ADHD mají problémy s plánováním úkolů, mohou strádat emocionálně a nedokáží se začlenit mezi ostatní vrstevníky. Souběžně s tímto syndromem se projevují i ostatní psychické poruchy, a to v libovolném věku dítěte. To může děti omezovat nejenom doma, ale také ve škole, na kroužcích a mezi kamarády.
Diagnostika ADHD
Porucha pozornosti je obvykle diagnostikována mezi třetím a čtvrtým rokem dítěte. Potvrzení tohoto syndromu probíhá po šesti měsících detailnějšího zkoumání, kdy se jeho obtíže projevují na více místech najednou a jsou typické pro ADHD. Pokud se nezačne s odpovídající léčbou, mohou problémy přetrvávat i v dospělosti a značně komplikovat život.
Statistická data a přidružené informace
V rámci této známé hyperaktivity bychom se měli zmínit také o číselných datech, které souvisí s ADHD. Možná Vás některé z těchto údajů překvapí. Nahlédnout můžete do tabulky uvedené níže. Z ní vyčtete vše potřebné.
Předmět | Hodnota |
Syndrom přenesený do dospělosti | 60 % dětí |
Následné problémy v životě | 46 % lidí |
Počet lidí v Česku | Cca 14 000 |
ADHD kombinované s autismem | Asi 40 % dětí |
V případě poruchy pozornosti a hyperaktivity je zapotřebí zmínit i to, že tento syndrom je týká daleko více chlapců nežli dívek. V celkovém měřítku se může jednat o trojnásobek. Právě proto bývají někteří chlapci s tímto postižením mnohem více agresivnější nežli jejich vrstevníci.
ADHD v otázkách a odpovědích
V souvislosti s tímto syndromem by mělo padnout ještě několik důležitých informací, které Vám pomohou lépe pochopit tuto vrozenou poruchu. Více se dozvíte v níže uvedených otázkách a odpovědích.
V první řadě je třeba nastolit dítěti zcela jiný životní program a režim. To se týká nejenom domácího prostředí, ale i školy, kroužků a blízkých přátel. Lidé se k takovým dětem musí umět chovat, vědět o jejich poruše a tím pádem jim dostatečně porozumět.
Typickým příkladem je aplikování zcela odlišných vyučovacích metod. Právě při poruše pozornosti jde o něco naprosto nezbytného. Upraven by měl být také denní rozvrh.
Jsou to samozřejmě zkušení specialisté. Využít můžete i pomoci psychoterapeuta.
Takoví lidé mají sklon k realizaci trestné činnosti, stupňuje se riziko nakažení pohlavní nemocí, mají problémy v práci a podobně.
Ihned po diagnostikování ADHD, kdy si začnete u svého dítěte všímat nepozornosti, hyperaktivity a impulsivnosti.
Publikováno: 04. 04. 2021
Kategorie: zdraví